Türkçenin zenginliği konferansta görüşüldü

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde, “Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türk Dil Bayramı” başlıklı konferans gerçekleştirildi.
Güncel 25.05.2022 16:56:00 0

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde, “Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türk Dil Bayramı” başlıklı konferans gerçekleştirildi. Konferansta, akademisyenler Türkçenin öneminden bahsetti.
Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe’yi resmi dil ilan edişinin 745. Yıl dönümü nedeniyle OKÜ Kültür ve Edebiyat Kulübü, 15 Temmuz Şehitler Amfisinde “Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türk Dil Bayramı” başlıklı konferans düzenledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta OKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demirtaş ve Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeter Torun Öğretmen sunum yaptı.
Prof. Dr. Ahmet Demirtaş; “Türkçenin resmi dil oluşunun ilanı niteliğindeki fermanın 745. yılında, Yahya Kemal’in “Türkçem, ağzımda anamın ak sütü gibidir” veciz sözleriyle tanımladığı Türk dili, dünyanın çok geniş bir bölümünde, farklı coğrafya ve ülkelerde, farklı lehçe ve ağızlar hâlinde yaşamaya devam etmekte ve gelecek nesillere aktarılmaktadır.” dedi. Türkçe olmazsa; Türk olmaz, Türk Milleti olmaz, Türkiye olmaz, Türk kültürü olmaz ve Türk Uygarlığı olmaz diyen Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, Türkçe bizim, ortak dilimizdir, Edebiyat dilimizdir, kültür dilimizdir, resmi dilimizdir, konuşma dilimizdir ve yazı dilimizdir.” dedi.
Konferans teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.
OKÜ