TUBİTAK projesi kabul edildi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'nden Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Demir’in yürütücülüğünü yaptığı TUBİTAK 2247-D Projesi Ulusal Genç Araştırmacılar Programı kapsamında kabul gördü.
Güncel 23.03.2022 12:22:00 0

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'nden Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Demir’in yürütücülüğünü yaptığı TUBİTAK 2247-D Projesi Ulusal Genç Araştırmacılar Programı kapsamında kabul gördü.
Projede yine aynı bölümden Arş. Gör. Dr. Murat Yılmaz , Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Fırat Karabulut, Dr. Öğretim Üyesi Özkan Aydın araştırmacı,  2 adet doktora sonrası araştırmacı, 3 adet doktora/yüksek lisans öğrencisi görev alacağı ve projenin toplam maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon TL olması planlandığı bildirildi.
Dr. Öğr. Üyesi Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Proje kapsamında zengin bor mineralini kullanarak şuan borla yapılan en ileri çalışmalardan olan 2 boyutlu metal borür (MBene) tepeden aşağıya (top-down) yöntemi ile sentezlenerek katma değeri yüksek malzemeler üretilmesi planlanmıştır. Ayrıca elde edilen malzemelerin süperkapasitörler, akıllı tekstiller, akıllı mücevherler, elektronik kitaplar, veri toplama paketleri, elektrik kabloları, esnek giyilebilir elektronikler ve ekranlar, esnek güneş pilleri, epidermal sensörler gibi gelişmekte olan birçok teknolojiye kolayca entegre edilmesi planlanmıştır. Ayrıca, projemiz yerli otomobilimiz TOGG için alt yapı projesi oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı. 
Ulusal Genç Araştırmacılar Programıyla alakalı detaylar veren Dr. Öğr. Üyesi Demir; "Yüksek rekabetçi ve prestijli bir destek olup, bilimsel/teknolojik alanlarda ülkemiz açısından çığır açıcı nitelikte gelişmeler sağlamaya yönelik hedefler içeren, alanında önemli boşlukları giderebilme ve araştırmacılara yeni bir bakış açısı kazandırabilme fırsatı sunan, önemli bir keşif ve/veya buluş yapma potansiyeli olan projelere ve bu projeleri gerçekleştirecek olan yurtiçindeki genç bilim insanlarına destek vermeyi amaçlıyor" dedi.
Batarya Sistemleri ve Hidrojen Teknolojileri ABD başkanı Doç. Dr. Murat Farsak ise projenin kabul olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, “Proje kapsamında bölümümüzde yüksek lisans öğrencilerinin bu tür projelerde yer alması geleceğin teknolojisi için önem arz etmektedir.” diye konuştu.
OKÜ