OKÜ’de çevrimiçi enerji verimliliği semineri düzenlendi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Enerji Eğitim-Etüt, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Enerji Haftası” etkinlikleri kapsamında, “Enerji Verimliliği” başlıklı web tabanlı seminer gerçekleştirildi.
Güncel 12.01.2022 08:49:00 0

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Enerji Eğitim-Etüt, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Enerji Haftası” etkinlikleri kapsamında, “Enerji Verimliliği” başlıklı web tabanlı seminer gerçekleştirildi.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, seminerin açılış konuşmasında, enerji verimliliğinin dünyada çok önemli bir konu haline geldiğini, tüm ülkelerin çalışmalar ve büyük yatırımlar yaptığını belirtti.

Kamuda tasarrufu öne çıkarmak amacıyla bir süreç başlatıldığını, tüm kamu kurumları açısından yüzde 15’lik enerji tasarrufu sağlanabilmesinin hedeflendiğini ifade eden Uzun, şunları kaydetti:
“Teknik bir takım önlemlerin alınabilmesi açısından Üniversitelerin yol gösterici bir işleve sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bizim de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak uzun süredir bir enerji yönetimi algımız ve enerji merkezimiz (Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi) bulunmaktadır.  Burada çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz.
Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile hedeflenen yüzde 15'lik enerji tasarrufuna, Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin rehberliğinde Üniversitemizde ve İlimizde ulaşabileceğimize inanıyorum.”

OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Özalp, Türkiye’nin enerjide yüzde 72 - 73 dışa bağımlı bir ülke olduğunu aktardı.

Verimliliğin tasarruf olmadığına dikkat çeken Özalp, “Aslında biz verimlilik derken aydınlatmadan, ortam sıcaklığından kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Isı yalıtımı yapacağız, aydınlatma ürünlerini değiştireceğiz, bu şekilde bir verimliliğe doğru gideceğiz. Kampüsümüzde, özellikle yeni binalarımız zaten enerji verimliliğine uygun bir şekilde yapıldı. ENERMER Müdürümüz Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan Kadirli MYO’nun etüt projesini gerçekleştirdi. Osmaniye ve Düziçi  Meslek Yüksekokulları ile C blok gibi eski binalarımızın da etütlerini gerçekleştirerek onları da daha verimli hale getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Daha sonra Enerji Verimliliği hakkında sunumu ise Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER) Müdürü Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan yaptı.  OKÜ