KURBAN BAYRAMI VE TEŞRİK TEKBİRLERİ

Ali SARIKAYA

18Eylül2015, 19:24

Ali SARIKAYA

         Zamanın akışı içinde önemli bir kesiti hac mevsimi ve içinde bulunan kurban teşkil eder. Hac mevsimi, kainatı ihtizaza getiren “Allah’ü ekber” tekbirlerinin yeryüzünden semaya yükseldiği zamanlardır. Başka zamanlarda da olmakla birlikte bu mevsimde diğer zamanlardan daha fazla zikredildiği için kurban bayramı günlerine “teşrik günleri” de denmektedir.

         Bu günlerde iki önemli ibadet yerine getirilmektedir. Birisi hac ibadeti, diğeri de kurban ibadetidir.

         Hac ibadeti İslam’ın şeairindendir. Yani onu temsil eden alem ve bayraktır. Hacca gelen insanlar bu ibadeti belli mekanlarda yerine getirirler. Bu ibadet ve onun yerine getirildiği mekanlar özeldir. Mesela, Kabe yeryüzünde yapılan ilk binadır. İnsanlığın kıblesidir. Peygamber Efendimizin doğduğu yerdir. Kıyamete kadar orada ibadet edilmeye devam edecektir. Dünyanın kalbi orasıdır.

         Arafat, özel bir mekandır. İlk insan Hz. Adem (a.s.) ile Havva validemizin buluştuğu yerdir. Tövbelerinin kabul edildiği mekandır. Haccın farzlarından olan “vakfe”nin yapıldığı yerdir. O mekanda en ümmi bir insan bile bir büyük veli gibi dualarını Allah’a doğrudan arz eder. Duaların reddedilmediği bir mekandır.

         Müzdelife ve Mina haccın iki vacibinin icra edildiği yerlerdir. Müzdelife’de ikinci vakfe yapılır. Mina’da ise şeytan taşlanır ve kurban kesilir.

         Gelelim kurban ibadetine. Bu ibadet İbrahim Peygamberin (a.s.) oğlu İsmail’i kurban etme vadinin hatırasıdır. Kurban, insanın çok sevdiği malından bir hayvanı Allah için kesip yakınları ve fakirler ile birlikte onu tüketmesidir. Mala olan aşırı tutkusunu bu yolla kırmasıdır. Bir hayvanı kesmek suretiyle içindeki hırçınlığı teskin etmesidir.

         Teşrik tekbirleri, kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlar, bayramın dördüncü günü ikindi namazı da dahil olmak üzere sonra erer. Bu günler yeryüzünün teşrik tekbirleri ile ihtizaza geldiği, tekbir seslerinin semaya yükseldiği zamanlardır. Allah’ın büyüklüğünün bütün kainata ilan edildiği günlerdir.

         Teşrik tekbirleri: “Allah’ü ekber, Allah’ü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allah’ü ekber ve lillahilhamd.” Bu tekbirleri arefe günü sabah namazından başlayarak, bayramın dördüncü günü ikindi namazı dahil, her farz namazın arkasından bir defa söylemek vacip bir ibadettir. İhmal edilmemesi önemlidir.

         Kurban bayramınızı tebrik ediyorum. İbadetlerinizin kabulünü Allah’tan niyaz ediyorum. Şehitlerimize ve hacda vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Hayırlı bayramlar.

ali_sarikaya@yahoo.com  

Bu haber 1368 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU