EĞİTİMİN DİLİ

Ali SARIKAYA

09Eylül2015, 23:04

Ali SARIKAYA

İnsanlık tarihinin en önemli meselelerinden biri eğitimdir. İnsanı insan yapan, insanı diğer canlılardan ayıran, onun gelişmesini sağlayan eğitimdir. Maddi ve manevi sahada insanı yücelten, geliştiren, ilerlemesini sağlayan eğitimdir. İnsanın eğitimi geleceğe yapılan en büyük yatırımdır.

İnsanı diğer canlılardan ayıran onun hızlı bir şekilde eğitim alabilmesidir. Onun için yükselmesi de hızlı olmaktadır. Allah’ın verdiği akıl nimeti onu diğer canlılardan ayırmakta ve çok hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Eğitimden maksat ise, kendini ve içinde yaşadığı kainatı anlamaya çalışmak, onun kanun ve kurallarını çözmek, onlardan nasıl faydalanacağını anlamaya çalışmaktır.

Allah’ın iki türlü kitabı vardır. Biri Kur’an-ı Kerim, diğeri kainat kitabıdır. Her ikisi de aynı kaynaktan gelmekte ve aynı kuralları ifade etmektedir. Her iki kitabı da doğru bir şekilde okuyan aynı sonuca ulaşacaktır. Eğitim, bu iki kitabın doğru okunması için lazımdır. İnsanlığın yol haritası bu iki kitaptadır. Doğru vasıtalarla doğru hedefe gitmenin yolu buradan geçmektedir.

Türkiye’nin en büyük zenginliğinden biri de genç bir nüfusa sahip olmasıdır. Genç ve dinç beyinlerle geleceğe yürümek daha kolaydır. Yeter ki doğru vasıtalar kullanılsın. Bu enerjiyi doğru yerde ve zamanda değerlendirmemek çok büyük bir eksiklik olur.

Memleketin; hür düşünen, insan haklarına saygılı, demokrat, üreten, yetiştiren, ülkesini ve milletini ileri hedeflere götürmeyi hedefleyen bir eğitim sistemine ihtiyaç var. Mümbit  araziye bu verimli tohum ekilecek olursa on yıl sonra gelecek olan müreffeh Türkiye’yi şimdiden alkışlamak mümkündür. Bu büyük imkanı çorak araziye salınan su gibi kullanmak büyük kayıp olur. Memlekete ve millete yazık olur. Bu büyük potansiyeli kalkınmanın ve ilerlemenin emrinde kullanmak lazımdır.

Bir Çin atasözü var. Bir yıl sonrasına yatırım yapmak isteyen pirinç eksin. On yıl sonrasına yatırım yapmak isteyen ağaç diksin. Bütün bir geleceğe yatırım yapmak isteyen insan yetiştirsin. İnsana yapılan yatırım belki meyvesini biraz geç verir, ancak yıllarca da meyve vermeye devam eder.

Aydınlık yarınlar, insana yapılacak bu tür yatırımlarla gerçekleşecektir. İyi eğitilmiş bir insan bazen bir milletin geleceği demektir. Onu bir tek insan olarak görmek yanlış olur. Said Nursinin güzel bir sözü var:” Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir.”

Yetmiş yedi bin nüfuslu Türkiye’de bu tür insanların adedini çoğaltmak, her biri bir millet olan insanların sayısını artırmak, bütün bir geleceği kurtarmak için eğitimi programlamak en önemli işimizdir.

Başarılı bir eğitim yılı geçirmesini bu camiada çalışa herkes için Allah’tan niyaz ediyorum.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1182 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU