YOL KESMENİN İSLAMDAKİ YERİ

Ali SARIKAYA

19Ağustos2015, 07:29

Ali SARIKAYA

         Yol kesmek, eşkıyalık çok kötü bir eylemdir. İslam hukukuna göre eşkıyalık “bâğî” kelimesi ile ifade edilmektedir. “Beğ┠fiilinden gelmektedir. Bu fiil, aşırı kibir yüzünden başkasına karşı haksız yahut hukuksuz davranmak anlamında kullanılmaktadır. Burada bir fiil vardır ve hak ve hukuka aykırı, haddi aşan, zulmeden, saldıran kimselerin durumunu ortaya koymak için kullanılmaktadır.

         Bunun bir de ahlaki boyutu vardır. İnsan kendi nefsine karşı da haddi aşabilir. Haksız ve aşırı istekleri olabilir. Bu ise ahlaki bir haddi aşmadır ve terbiye açısından doğru değildir. Çünkü insan her an imtihandadır. Bu dünyada bulunuşunun ana sebebi de budur. Rabbine karşı her an dikkatli olması gerekmektedir. Öfkesinde ve normal zamanında haddi aşmaktan sakınması gerekmektedir.

         Asıl konuya dönelim. İslam hukukunda devlete karşı gelenler, şöyle özetlenebilir.

         1-Bağîler: Bunlar devlete karşı başkaldıran, isyan eden, günümüzün deyimi ile teröristlerdir. Devlet bunların isteklerini dinler ve gerçekten haklı oldukları sebepler varsa, istekler varsa onları yerine getirir ve onlar da başkaldırmalarından vaz geçmek zorundadırlar. Burada devletin görevi savaşı önlemeye çalışmaktır. Çünkü her iki taraf da Müslümandır. Haksız yere Müslüman kanı akıtmak ise haramdır.

         Ancak haklı istekleri yerine getirildiği halde isyandan ve başkaldırmaktan vaz geçmezler ise, devlet bunları dağıtıp yok edinceye kadar onlarla mücadele eder. Huzur ve sükunun sağlanması için bunu yapar.

         Bağîlerin savaşa katılmayan kadınları, çocukları, yaşlıları, ilim adamları, din adamlarına dokunulmaz. Hz. Ali (r.a.) kendisine isyan eden Basralılara bu şekilde muamele etmiştir.

         Bagiler, yani asiler dövüşürken öldürülünce namazları kılınmaz. Bunları yıkamak da lazım değildir. Bağiler ve yol kesenler, kaçarak sonradan had ve kısas cezaları ile ölürlerse, yıkanır ve namazları kılınır. Bunlar Müslüman olanlar içindir.

         Günümüzde terör eylemlerine karışanların büyük bir çoğunluğu İslami anlayıştan uzaktır. Bu da göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır.

         2-Yol kesiciler: Zorla, silah kuvveti ile şehirde veya şehirlerarası yollarda Müslümanlara, zimmilere saldırıp can ve mal güvenliğini yok edenlerdir. Bunlar İslam’da şiddetle kınanmaktadır.

         “Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır. (Maide Suresi, 5/33) Âyet-i kerimede “Allah’a ve Resûlüne karşı savaş ve yeryüzünde bozgunculuk” şeklinde ifade edilen suç, terör, yol kesme, kan dökme, eşkıyalık, yağmalama, masum insanları öldürme gibi toplumun huzur ve sükununu bozmaya yönelik eylemlerdir. Bu âyet, terör, eşkıyalık ve yağmalama gibi toplumun huzurunu bozan gayr-i meşru eylemlerin ne derece tehlikeli olduğuna işaret etmektedir.

         Bunlara verilecek cezalar da suçlarının cinsine göre yukarıdaki ayette sayılmaktadır. Cana kıyanlar, ölümle cezalandırılırlar. Yağmalama veya mala zarar verenler hapis ile birlikte verdikleri zararlar ödetilir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1222 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU