İSLAM ORTA YOLDUR

Ali SARIKAYA

12Ağustos2015, 08:02

Ali SARIKAYA

İslam, şu dünya hayatının olduğu gibi dünyadan sonraki hayatın huzur ve mutluluğunu  temin edecektir. Adı üstünde, “huzur ve güven” demektir o.

Peki Müslümanların yaşadığı coğrafyadaki sıkıntıların sebebi nedir?

Müslümanların yaşadığı coğrafyadaki sıkıntıların büyük çoğunluğu İslam’a uymamaktan beslenmektedir. Yerde yürüyen karıncaya eziyeti yasaklayan bir din, insanlara eziyeti nasıl ister? Hangi dine mensup olursa olsun, çile çekmesine nasıl rıza gösterir? Temel hedefi, insanlığın huzur ve güven içinde yaşaması olan bir din, savaşa, kargaşaya, huzursuzluğa nasıl alet edilebilir?

İslam çok güzeldir. Kusur varsa bizim Müslümanlığımızdadır. Müslüman, kendisini, İslam’a uymayan her türlü davranışını düzeltmenin yolunu aramalıdır. İslam’ın düzeltilmeye ihtiyacı yoktur.

İkinci bir sebep de rahat bırakılmamalarıdır. Kıskançlıklar, menfaatler, hırs ve çekememezlikler onların huzurunu kaçırmaktadır. Büyük çoğunluğu kendilerinin dışından gelmektedir.

Bir başka sebep de cehalettir. İlk emri “oku” olan bir dinin mensuplarının cehaletini anlamak mümkün değildir. İlme kendilerini adaması gerekenler, istirahatı tercih etmekte ve ilmin verdiği izzetten mahrum kalmaktadır. İlim her zaman üstündür, mensuplarını da üstün kılar.

Aralarına sokulan ihtilaf, ortak hedeflere yürümelerine engel teşkil etmektedir. Müslümanların bu halinde menfaati olanların niyetini anlamak mümkün, ancak buna alet olanların, baltanın sapı olanların tavrını kabullenmek mümkün değildir.

Bunların bertaraf edilmesi da ancak ilimle olacaktır.

Beşeri sistemler, insanlığı mutlu edememiştir. Dünya Cenneti vadeden bir sistem, dünyayı Cehennem’e çevirmiştir. Kan ve gözyaşından başka bir miras bırakmamıştır. Varlığını, bir asır bile devam ettiremeden tarihin mezarlığına defnedilmiştir. Geride otuz milyonun üstünde cenaze bırakarak… Diğer beşeri sistemler de bundan çok farklı değildir.

Onları görünce yine de bu coğrafya huzurlu kabul edilebilir. Kendi haline bırakılsa daha da iyi olabilir.

İslam’da zorlama ve baskı yoktur. Peygamberler sadece tebliğ ederler, zorlamazlar. İnsanlar, kendi istek ve iradeleri ile ona koşmaktadır. Huzuru ve mutluluğu onu yaşayarak elde etmektedir.

İslam, orta yoldur. Kişilerin yaptığı radikal ve uç hareketleri İslam kabul etmez. Burada bahsini ettiğimiz sistemdir, kişilerin davranışları değildir. Kişilerin sisteme uymayan davranışları, sistemi bağlamaz. Sistem de bundan dolayı sorumlu tutulamaz. Haddi aşmak veya normalin çok çok altına düşmek, İslam’ın kabul ettiği bir davranış değildir. İşlerin hayırlısı orta olanıdır. Helal dairesi, insanlığın maddi ve manevi bütün ihtiyaçlarını karşılayacak güçtedir. Fiilen de bunu yapıp gelmektedir. Bu daire dar bir alan değil ki ihtiyaca cevap veremesin. Buna rağmen meşru daire dururken, gayr-ı meşru daireye girip, maddi manevi zarar etmek, aklı başında bir insan davranışı olamaz.

Alkolün trafik kazalarındaki verdiği zarara bakan kimse, gayr-ı meşru yaşayış tarzının toplumun maddi ve sosyal hayatına verdiği zararları görecektir.

İman, bütün davranışları etkilemektedir. İbadet ve ahlakı, olumlu veya olumsuz, besleyecek olan odur. İmanın sağlıklı olması, sosyal yaşayış açısından çok önemlidir. Toplumun omurgasıdır. Vicdanları o besler. Hırsızlığı, vurgunculuğu, kapkaçı o önler. Devleti idare edenler tarafından inançlı vatandaşlar yetiştirmek bu bakımdan çok önemlidir. Devlet idaresi kurallarla olur. Kurallara uymayan bir halk devletin de başına dert olur.

İnanç kurallara uymayı sağlar.

İğneden ipliğe hayatın hesabını Allah’a vereceğine inanan bir kimse kötülük yapamaz. Haksızlık edemez. Hak ve hürriyetler, iman sayesinde parlar. İşte “asr-ı saadet”.

 

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1199 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU