Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

BAYRAMLAR ÖZEL GÜNLERDİR

Ali SARIKAYA

17Temmuz2015, 05:48

Ali SARIKAYA

Bayramlar özel günlerdir. Coşkunun, sevincin, neşenin, gönül rahatlığı ve genişliğinin harman olduğu zamanlardır.

Bayramlar bahardır. Rahmetin bol olduğu, dostlukların perçinlendiği, gözden uzak olmanın yok edildiği zaman dilimleridir.  Baharda rahmet yağar, güller açar, kainat şenlenir, kara toprağın karalığından eser kalmaz, yeşilin her tonu çiçeklerin renk cümbüşüne nazire yapar ve ölü kainat hayatlanır, dirilir. Bayramlar, duygular üzerinde böyle bir rahmet yağmurudur. Ölü hissiyatlar onunla dirilir. Yoğun meşgaleler arasında ölmeye yüz tutan irtibat va alakalar bayramın baharında canlanır. Unutulan dostluklar yeniden hatırlanır.

Bayramlar, hasreti çekilen duyguların, yok olmaya yüz tutan davranışların yeniden canlanıp hayat bulduğu, böyle olursa bayramın bayram olduğu anlardır. Gösterişin öldürdüğü davranışların, samimiyetin potasında yeniden altın devrine döndüğü zamanlardır.

Şehirlerin yukarıya doğru gelişmesinin getirdiği yalnızlaşmanın önünü kesecek, dostluk çemberini genişletecek önemli zaman dilimleridir bayramlar. Hayatın akışı içinde birbirini hiç görmeyen apartman sakinleri, dostluklarına bir nefes aldırıp onların ölmesini önleyebilecekleri hayat bahşeden bir nefestir bayram.

Yerine göre dededen toruna dört kuşağın bir arada olabildiği ender anlardan birisidir bayram. Dedeler, kendisinden sonraki kuşakları görüp mutlu olurlar. Oğullar bir gün köşeye kendilerinin oturacağını ve kendisine nasıl davranılacağını gördüğü özel bir andır. Torunların ise kendilerinden öncekilerin birikimlerini tevarüs ettikleri çok değerli anlardır. Dededen toruna köprülerin kurulduğu zamanlardır.

Bizim geleneğimizde mahalle birbirini tanır, sevinç ve üzüntülerini paylaşır, mutlu bir aile gibi yaşarlardı. Şehir hayatı bu güzel mirasın bir kısmını törpüledi. Bazıları bilinmez ve yaşanmaz oldu. Bir kısmı da can çekişmektedir. Bunların ne kadarını kurtarmak mümkün olursa o kadarı kardır. Bayramlar bunun için önemli fırsatlar sunar. Bunları değerlendirmek gerekmektedir.

Bayramlar geçmişin gelenek ve kültürünü geleceğe taşıyan köprülerdir. Normal zamanlarda pek yaşanmayan eş dost ziyaretleri, sohbetler bayramlarda canlanmakta, fertlerin gönlünde hayat bulmaktadır. Gelenek ve göreneklerin geleceğe yansımasında önemli bir işlev görmektedir. Yeni kuşaklar da bunlara aşinalık kazanmakta, onların arasında bu güzel duygular yer bulmaya devam etmektedir.

Şehrin getirdiği bu yeni hayat şeklinin içinde yok olmadan bu duyguların hayatiyetini devam ettirmesi gereklidir. Bunlar toplumun can damarlarıdır. Koparıldığı zaman toplum kendisinden, özünden uzaklaşmaktadır. Toplumu dejenere olmaktan korumak için bunların yaşamaya devam etmesi lazım. Burada toplumun her kesimine görev düşmektedir.

Ağzınızın tadı hiç bozulmasın. Bayramlarınız bayram gibi olsun. Her gününüz bayram olsun. Mutlu olun, mutlu kalın.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 647 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU