KADİR GECESİ

Ali SARIKAYA

10Temmuz2015, 09:58

Ali SARIKAYA

          İnsanlar arasında yaşayış itibariyle farklılıklar olduğu gibi zamanlar içinde de farklı olanları vardır. Çiftinde çubuğunda kendi özel işi ile uğraşan insan olduğu gibi, sadece kendinden sorumlu olmayan veya bir memleket ahalisinin sorumluluğunu üstlenen insanlar da vardır. Sultan olmak büyük şeyleri üzerinde taşımak gerektiriyor.

         Zamanın içinde de sultan konumunda olan anlar vardır. Bunlar zaman içine serpiştirilmiştir. Hafta içinde Cuma gecesi, sene içinde kandil geceleri, Ramazan ayı içinde de kadir gecesi gibi. Bunlar, içinde bulunduğu zamanların sultanlarıdır. Bunların bir kısmının vakti bellidir. Ancak Kadir gecesinin vakti Ramazan ayı içine saklanmıştır. Çok çok önemli bir zaman dilimi olduğu için bütün bir Ramazan ayı içine gizlenmiştir. Bütün Ramazan ayının dikkatli ihya edilmesine vesile olacak kadar önemli bir gecedir. İnsanlar onu yakalamak adına bütün Ramazan ayını dikkatli bir şekilde yaşasınlar diye o ay içine gizlenmiştir.

         Bazı şeylerin gizlenmesi onu dikkatli kullanmaya vesile olur. Mesela, insanın eceli gibi. Eğer vakti muayyen olsaydı, insan yarı ömrünü gaflet içinde geçirecekti. Nasıl olsa şu zamana kadar ölmeyeceğim diye gaflete dalıp yanlış işler yapabilecekti. Geriye kalan yarısı ise darağacına sürüklenen insan gibi her günü bir ölüm şeklinde geçecekti. Onun için ecelin vaktinin gizlenmesi insanı daha dikkatli yaşamaya sevk etmektedir.

         Kadir gecesi de Ramazan ayı içine saklanmak suretiyle bütün Ramazan ayının her gecesi Kadir gecesi imiş gibi dikkatli şekilde ihya edilmesi istenmiştir. İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor:"Resûlullah (a.s.m.)'a Kadir gecesi (Ramazan'ın neresinde?) diye sorulmuştu."- O, Ramazan'ın tamamında!" diye cevap verdi." (Ebu Dâvud, Salât,  324, (1387).)

         Bu gece ile ilgili olarak Kur’an’da müstakil bir sure vardır. Allah Kur’an’da bu geceye bir sure ayırıyorsa bu gece bizim hayal ettiğimizden çok daha büyük bir öneme sahip demektir.

         “Biz Kur'ân'ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi (içinde kadir gecesi olmayan) bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadr Suresi 1-5)

         Bu dünyanın en önemli hadiselerinden biri Kur’an-ı Kerim, biri de Peygamber Efendimizdir. (a.s.m.) Kadir gecesi bu ikisinin buluşmaya başladığı zamandır. Bunun için çok büyük öneme sahiptir. Düşünelim, içinde Kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı bir gece. Bu seksen üç senelik bir ömür demektir. Bunu bir gecede kazanma imkanı sunulmuştur.

         O gece, başta Cebrail (a.s.) olmak üzere yeryüzü melek akınına sahne olmaktadır. Allah’ın bu günahsız kulları dünyamıza inmekte ve tan yerinin ağarmasına kadar yeryüzüne esenlik vermektedirler.

         Bunlar az şey mi?

         İnsan için akıl nasıl önemli bir hususiyet ise, kainat için de Kur’an öyledir. Dünyamızın aklı da Kur’an’dır. “maddî ve mânevî hayat-ı Muhammediye (a.s.m.), âsârının şehâdetiyle, hayat-ı kâinatın hayatıdır. Ve risâlet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur. Ve vahy-i Kur’ân dahi, hayattar hakàikının şehâdetiyle, hayat-ı kâinatın ruhudur ve şuur-u kâinatın aklıdır.

Evet, evet, evet! Eğer kâinattan risâlet-i Muhammediyenin (a.s.m.) nuru çıksa, gitse, kâinat vefât edecek. Eğer Kur’ân gitse, kâinat divâne olacak ve küre-i arz kafasını, aklını kaybedecek, belki şuursuz kalmış olan başını bir seyyâreye çarpacak, bir Kıyâmeti koparacak.” (Sözler, Sayfa 103)

         Buhârî'nin Hz. Aişe'den kaydettiği bir rivayette, Resûlullah (a.s.m.)) şöyle demiştir: "Kadir gecesini, Ramazan'ın son onunda arayın". (Buhârî, Leyletü'l-Kadr 3; Tirmizî, Savm 72, (792).)

         “…Kadir gecesi Ramazan ayındadır. Ve o gece, Resûlullah (a.s.m.))'ın bize kalkmamızı emrettiği gecedir, o da yirmi yedinci gecedir. Bunun emâresi, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınsız olarak doğmasıdır." (Müslim, Müsâfirîn 179. (762).)

         "Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir." (Buharî, Terâvih 1,)

         Kadir gecesi, şahsınıza, ailenize ve bütün insanlığa, özellikle darda kalmış, sıkıntı ve elemler içinde kıvranan Müslüman coğrafyasındaki insanlara hayırlara vesile olsun, dualarınız ve amelleriniz Allah’ın rızasına vesile olsun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1177 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU