RAHMET AYI

Ali SARIKAYA

18Haziran2015, 03:45

Ali SARIKAYA

Allah’ın rahmetinin seller gibi coştuğu rahmet ve bereket ayı Ramazan’a kavuşturan Allah’a hamdolsun. Peygamber Efendimizin (a.s.m.) “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır.” Diye dua ettiği mübarek aya, rahmetin coştuğu, maddi manevi rahmet ve bereketin çağlayanlar haline geldiği Ramazana kavuştuk. Allah’a mahlukatın nefesleri adedince hamdolsun. Buz gibi bir pınarın yanında bulunup da onun suyundan, serinliğinden istifade etmemek yakışır mı?

         Ramazan, maddi ve manevi hayatımızda büyük temizliklere vesile olacak bir zaman dilimidir. Zamanın akışına kendini kaptıran insanlar, kendinden başkasını düşünmeme, dünyanın merkezinde kendisinin olduğunu vehmetme, diğerlerinin birer aksesuar olduğunu düşünüp onlara bu statüde davranma alışkanlıkları geliştirmektedirler.

         Hayat insanlara maddi ikballer sunabilir. İmkanların tepelerinde gezdirebilir. Ama onlardan başlarını aşağıya eğip yüksek tepelerin eteklerinde başkalarının da olduğunu, bu dünya sofrasında onların da payının bulunduğunu hatırlamalarını ister.

         Karnı tok, sırtı pek olan insanlar, sağlıkları da yerinde ise bazen ileri gidip, bu nimetlerin sarhoşluğu içinde hayatı anlamada sıkıntı yaşamışlardır. Hatta denilir ki, ilahlık dava eden Firavun, kendinin bir kul olduğunu bilmiyor muydu? Elbette biliyordu. Onu sınırını aşmaya iten şey neydi? Elinde büyük imkanların olması, sağlığının yerinde olması, dünyanın merkezinde ben varım, her şey benim etrafımda dönmektedir diye düşünmesi idi. Her şeyin kendine hizmet etmesi gerektiğini düşünen insanların böyle bir vartası ve uçurumu vardır.

         Ramazanın açlığı insanlara acizliğini hatırlatmakta, hayat hakkının herkese eşit olduğunu, Allah’ın kulu olma bakımından bütün insanların eşit olduğunu, kula kulluğun insan haysiyetine yakışmadığını, kulluk edilecekse âlemlerin yaratıcısına kulluk edilmesi gerektiğini, Onun dışında hiçbir kişi veya zümrenin önünde kul – köle olmanın gerekmediğini hatırlatmaktadır. Kendisine benzeyenlerin önünde diz çökmenin yanlışlığını ifade etmektedir.

         Ramazan; orucu, zekatı, sadakaları, yeşeren merhamet duyguları ile müstesna bir yere sahiptir. İnsanlar bu ayda daha başka bir güzeldir. Daha sakindir. Hatta biri kızdığında “ben oruçluyum” denmesi Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir.

         Ramazan ayı, coşkun akan duyguların dizginlendiği zaman dilimidir. Hayatın merkezinde rızık vardır. Her varlık rızkın peşinden koşmaktadır. Hatta bu uğurda makul çizgileri çiğneme pahasına bunu yapmaktadır. Bu durum taşkınlık demektir. Ramazandaki açlık insanları makul çizgiye getirir. Bu dünya sofrasında sadece kendisinin olmadığını, başkalarının da bundan istifade etmesi gerektiğini hatırlatır. Aç ve biçareleri düşünmeye zorlar. Sen ne kadar yaşama hakkına sahipsen, başkaları da en az o kadar sahiptir. Onlara saygı duymak, Allah’ın kendisine bahşettiği rızkın fazlasından onların da faydalanmalarını sağlamak, onlarla bunu paylaşmak, yemekten çok yedirmenin hazzını yaşamak ap ayrı bir mutluluk sebebidir.

         Ramazan, bu dünyada kendisinden başkasının da varlığını hatırlama zamanıdır. Hayatın akışı içerisinde bir kenara itilenlerin, kimsesizlerin, kalabalıkların arasında yalnızlaşanların gönlünü alma, onların sıcak ve mutlu bir hayatın içine çekmeye çalışmanın vaktidir.

         Paylaşmak mutluluktur. Ramazan ise paylaşmanın çoğalması gerektiği aydır. Bu mübarek ayda Allah herkesin gönlünü genişletsin. Bereketli bir ramazan geçirmesini nasip etsin. Ramazanın hürmetine riayet etmeye muvaffak kılsın. Amin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1470 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU