Aydın Osmaniye Gazetesi

DOĞRU İSLAMİYET

Ali SARIKAYA

08Mayıs2015, 19:30

Ali SARIKAYA

          Bediuzzaman Said Nursinin güzel bir vecizesi var. Son olaylar gözümün önünden geçtikçe onu hatırlar ve bin yıllık muhteşem maziyi lekelendirecek tavır ve hareketlerin aramızda nasıl yer bulduğunu üzülerek düşünürüm.

         “Eğer biz doğru İslâmiyeti ve İslâmiyete lâyık doğruluğu ve istikameti göstersek, bundan sonra onlardan (diğer dinlerin mensuplarından) fevc fevc (bölük bölük) dahil olacaklardır.”[1]

         Biz bu hale nasıl geldik?

         Cevaplandırılması gereken soru bu. Geçmişte insanlığın önüne muhteşem bir medeniyet koyan bu insanların bu kadar perişan bir hale gelmelerindeki etkenler nelerdir, bunu hem yöneticiler, hem bu milletin geleceğine dair kafa yoran ilim adamları düşünmeli ve çareler üretmelidir.

         Benim penceremden olayların görüntüsü şöyle: İslamiyet fıtrat dinidir. Her türlü doğruluk, dürüstlük, sevgi, saygı, hak hukuk tanıma… gibi güzellikleri içinde barındırmaktadır. İnsanlar da bu ahlaki güzellikleri ondan öğrenmektedir. Onun halkasından çıkan kimseyi hiçbir dinin değerleri frenleyemez. Böyle birisi için taşkınlıklar artık kaçınılmazdır. O zaman insanımıza dinini doğru öğreneceği imkanları sunmak ve onu en güzel şekilde yaşamasını sağlamak herkesin en başta gelen görevleri arasında olmalıdır.

         Yukarıdaki sözde bulunan iki tabiri biraz açmak gereklidir. “Doğru İslamiyet” ve “İslamiyete Layık Doğruluk”

         Doğru İslamiyet’ten şunu anlıyorum. Peygamber’in (a.s.) getirdiği safiyette ve asr-ı saadette yaşanan şekliyle İslam’ın doğru yorumlanmasıdır. Müslüman toplumlarında bu konuda sıkıntı var. Doğru İslam’ı anlamakta ciddi problemlerle karşı karşıyalar.

         Bunun çözümü nedir?

         İslam’ın iman boyutu ihmale uğramıştır. Onunla ilgili hem bilgi boyutunda hem yaşayış alanında büyük eksiklikler mevcuttur. Bunu aşmak gerekmektedir. İnsanların vicdanları bu eksiklikten dolayı boşalmıştır. Dış görüntü Müslüman ancak iç dünyası fırtınalı. Din görüntüsü altında yapılan çirkinlikleri doğuran sebep budur. Değer yargıları silinmiş, vicdan havuzuna su taşıyan ırmaklar kurumuşsa, hayat bahşedecek olan su buraya nasıl ulaşsın ve canlılık versin?

         İnançların doğru yorumlanması ve anlaşılması konusunda Risale-i Nur eserlerini tavsiye ederim. İslam dünyasında büyük kabul görmüş böyle eserlerin gençliğimize güzel bir şekilde takdim edilmesi bir vicdan borcudur diye düşünüyorum. Bunu onlardan fevkalade istifade etmiş birisi olarak söylüyorum.

         Karakolun içinde adam öldürmenin başka ilacı var mı?  Polisin sağlayamadığı güvenliği kim, nerde, nasıl sağlayacak?

         Bunu ancak sağlıklı bir inanç yapabilir. İnsanlarımıza bunu vermek zorundayız.

         Din, insanların vicdanlarını beslemiyorsa ondan İslamiyete layık doğruluk çıkmaz. Bu suretle elmas kömüre dönmüş olur. Böyle bir insanı zaptedecek başka bir güç bilinmiyor. Bu milleti eski haşmetli günlerine taşımanın yolu dini doğru anlamak ve yaşamaktan geçiyor. Dinden uzak bir yaşayışla bunun mümkün olmadığı görülmüştür.

         ali_sarikaya@yahoo.com[1] Nursi, Said, Münazarat, s. 86

Bu haber 645 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU