MÜBAREK ZAMANLAR

Ali SARIKAYA

01Mayıs2015, 20:03

Ali SARIKAYA

             Zaman denilen ve “Levh-i Mahfuz”un, şu mümkinat aleminde hayat ve ölüme mazhariyetin kitabeti olan şu büyük nehir, akmaya devam ederken bazı mukaddes menzillere uğramaktadır. İşte onlardan biri ve mübarek üç ayların ilki olan Recep Ayıdır. Zaman ömür sermayesidir. Ne kadar olduğundan çok nasıl meyve verdiği önem taşımaktadır. Uzun olup meyvesiz olmasından ise kısa da olsa meyve vermesi önemlidir. Üç aylar ömür sermayesi içinde bol meyve veren zaman dilimleridir. Zaman akıp gidiyor dedik. Kur’an da öyle diyor:

“Görmüyor musun ki, gerçekten Allah, geceyi gündüze bağlayıp-katar, gündüzü de geceye bağlayıp-katar. Güneş ile ayı emre amade kılmıştır. Her biri, adı konulmuş bir süreye kadar akıp gider. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Lokman Suresi, 29)

“Güneş ve ay (belli) bir hesap iledir.” (Rahman Suresi, 5)

Zamanın akıp gitmesinden daha çok toplanacağı havuza, yani ahirete, güzel meyvelerle süslenmiş olarak gönderilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bir ağacın meyvesi varsa ilk önce meyvesi alınır. Meyvesi varken onun diğer kısımları ile ilgilenilmez. Ama meyvesi yoksa ondan sonra odun kısmı ateşe atılıp yakılmak üzere hazırlanır. Ömür ağacına meyve takmayanlar ne kadar büyük zarar ettiklerini görmezler mi?

Ömür sermayesinin meyveleri iman, ibadet, ahlaki davranış gibi kulluktan istenilen şeylerdir.

“Recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, I, 423, Hadis No: 1358)

“Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pek çok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden şuhûr-u selâse… “ (Şualar, Sayfa 424)

"Şüphesiz Recep, Allah-ü Teâlâ'nın kendisinde sevapları katladığı, tövbe edenlerden günahların silindiği, duaların kendisinde kabul edildiği ve sıkıntıların kendisinde açıldığı büyük bir aydır." (Kenzül-Ummâl)

İçinde bulunduğumuz zamanı değerlendirme adına bunlar önemli uyarılardır. İnsan çoğu zaman elindeki nimetin kıymetini bilemiyor. Boşa harcıyor. Bundan dolayı zaman zaman uyarılmaya ihtiyaç doğuyor. Çünkü insanın hamurunda unutma vardır. Unutmanın olduğu yerde ise uyarmaya ihtiyaç doğmaktadır. Allah da kullarını Kur’an lisanı ile kıyamete kadar uyarmaya devam etmektedir. “Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin ki, Allah'a karşı gelmekten sakınasınız. Bakara, 2/21﴿

Peygamber Efendimiz de yukarıdaki hadiste ümmetini uyarmaya devam etmektedir. İbadetlere teşvik, dua etmenin önemi üzerinde uyarmaktadır.

Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl. Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri de affet. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1395 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU