MÜBAREK AYLAR VE REGAİP

Ali SARIKAYA

25Nisan2015, 14:04

Ali SARIKAYA

                Allah’ın rahmetinin taştığı, affın ve mağfiretin bollaştığı zaman dilimi üç ayların ilki Recep ayına ulaştık. İnsan olmanın, kardeş olmanın, din kardeşliğinin öne çıktığı bir aydır bu ay. “Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Âl-i İmran, 103)

                Cahiliye toplumundan İslam toplumuna geçişi ne kadar veciz bir tarzda ifade ediyor bu ayet-i kerime. Yukarıdaki ayetin “Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti.” Bölümü bu süreci bir cümle ile özetlemektedir. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için bir birinin yardımına muhtaçtır. Bu ihtiyaç onların bir arada yaşamalarını mecburi kılmaktadır. Böylece mesailerini tanzim etsinler, ihtiyaçlarını karşılamada iş bölümü yapsınlar, karşılıklı tanışıp kaynaşsınlar. Bu, fertler arasında böyle olduğu gibi milletler arasında da böyledir.

                Ancak, bu şekilde birlikte yaşamak, bazı hukuki sorunları da beraberinde getirmektedir. Çünkü insanlar his ve nefis taşımaktadır. Menfaatini de çok sevmektedir. Menfaatlerin çatıştığı yerde herkes kendine yontmak isteyecektir. Bu da hak ihlallerini beraberinde getirmektedir. İşte burada adalete ihtiyaç duyulacaktır. Hak dinler bu adaleti sağlamak, huzur ve barışı temin etmek, kardeşçe yaşamayı meydana çıkarmak için vardır. Bütün peygamberler ve kitaplar bu ana hedef etrafında hizmetlerini yapmaktadırlar.

                İslam’ın ilk yıllarında bu din kardeşliği hep öne çıkmıştır. Kainata meydan okuyan bir iman kardeşliği ortaya konmuştur. Hele hicretten sonra Muhacir ile Ensar arasında meydana getirilen kardeşlik tarihe altın harflerle yazılacak levhalar oluşturmuştur. Allah’ın kalpleri birleştirmesi sonucu bu candan, maldan, yardan geçme derecesinde ileri seviyede bir kardeşlik tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmıştır. “Mü’minler ancak kardeştir.” (Hucurat, 10) hakikatini hem cismen, hem de hissen ve aklen yaşamışlardır. Bu hakikatler onların dem ve damarlarına kadar işlemiştir.

                Kandil geceleri, adı üstünde ışık gecelerdir. İnsanlığın önünü aydınlatmak için bir fenerdir. “Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423) Recep ayından başlayarak mü’minler mağfiret ayı olan Ramazan’a ruhen ve bedenen hazırlanmaktadırlar.  Ramazan ayı, yüksek bir özelliğe sahiptir. Ona özel olarak hazırlanmak gerekmektedir. Zaman dilimi içinde müstesna bir yere sahiptir. Recep ve Şaban ayları ona bir hazırlıktır.

Ramazanın dışında Peygamber Efendimiz (a.s.m.) en çok Recep ayında oruç tutardı.

İman kardeşliği Kur’an’ın övgüsüne mazhar bir özelliktir. Peygamber asrını bir “saadet asrı” haline çeviren de Müslümanların bu özellikleridir. Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile Hz. Bilal-i Habeşi’yi omuz omuza getiren bu iman kardeşliği idi. Bu sayede bedevi bir toplumdan dünyaya medeniyet dersi veren bir toplum çıkarmıştır.

Regaip kandiliniz mübarek olsun. Bizlere bu nimetlerin gelmesine vesile olan Peygamber Efendimize (a.s.m.) binler salat ve selam olsun. Allah’ın rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

                                                                                                ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1424 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU