VARLIKLARIN EFENDİSİ

Ali SARIKAYA

16Nisan2015, 23:00

Ali SARIKAYA

               Peygamber Efendimizin (a.s.m.) varlığı, şu kainatın yaratılmasına sebeptir. Bur durumu bir Kutsi Hadis şöyle ifade etmektedir. “Eğer sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.” (Hadîs-i kudsî: Keşfü’l-Hafâ, 2:164.) Yani bizim ve bütün kainatın varlık sebebi Peygamber Efendimizdir.  Ona sonsuz derecede minnet borçluyuz. Yağmurun damlaları, denizlerin dalgaları adedince salat ve selam ona onun ashabına olsun. “Allahım! Kulun ve resûlün olan, iki cihanın efendisi, iki âlemin medâr-ı iftiharı, iki dünyanın hayat vesîlesi, dünya ve âhiret saadetinin sebebi, peygamberlik ve kulluk olmak üzere iki mânevî kanadın sahibi, ins ve cinnin peygamberi olan Habîbine, onun bütün âl ve ashâbına, kardeşleri olan diğer peygamber ve resûllere salât ve selâm eyle. Âmin.” (Sözler, Sayfa 72)

                Maddi varlığı 20 Nisan 571 de dünyaya teşrif etti. Fakat onun manevi varlığı kainatın çekirdeğidir. Varlık olarak ilk yaratılan onun nurudur. "Cenab-ı Hak herşeyden evvel benim nurumu yarattı." Mealindeki hadis de kainatın mayasının onun varlığı olduğunu ifade ediyor. “Hz. Cabir anlatıyor: “Ey Allah’ın Resulü! Anam-babam sana feda olsun, Allah’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu:

“Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur, Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne kalem, ne cennet, ne ateş / cehennem vardı. Ne melek, ne gök, ne yer, ne güneş, ne ay, ne cin ve ne de insan vardı." (Aclunî, Keşfü’l-Hafa, 1/265-266)

Peygamber olarak gönderildikten sonra da bütün varlıklar onu tanımış ve ona hoş geldin anlamında hürmetlerini bildirmişlerdir. Dağı taşı, kurdu kuşu, ehlisi vahşisi onu tanımış ve hürmetini göstermiştir.

Küçük taşlar onun avucuna girdiği zaman her biri birer zikir erbabı olur, sesli bir şekilde Allah’ı zikretmişler. Onun avucuna alıp da düşmana fırlattığı bir avuç taş ve toprak, düşmanlarının her birine birer top ve gülle gibi olmuş ve düşmanlarını hezimete uğratmıştır. Ümmi olan o zat, parmağı ile gök yüzünde bir elif yazar, ayı ikiye ayırır. Aynı el susuz kalmış ordusuna on musluklu çeşme gibi su verir. Aynı el, dokunduğu her hastaya şifa verir, kopan kolu anında yerine yapıştırır.

                “Acaba böyle bir zâtın birtek eli böyle acip mu’cizâta mazhar ve medar olsa, o zâtın, Hâlık-ı Kâinat yanında ne kadar makbul olduğu ve dâvâsında ne kadar sadık bulunduğu ve o el ile biat edenler ne kadar bahtiyar olacakları, bedâhet derecesinde anlaşılmaz mı?” (Mektubat, Sayfa 141)

BİLİM KOLEJİ VE KUTLU DOĞUM HAFTASI

Bilim Koleji olarak bu sene güzel bir kutlu doğum haftası ihya ettik. Peygamber Efendimizi anlatan konuşmalar yapıldı. Na’tlar okundu. Teneffüslerde hoparlörlerden ilahi sesleri yükseldi. Onun ruhuna bağışlanmak üzere, öğrencilerimiz Kur’an-ı Kerim derslerinde kendi aralarında paylaşarak hatim okudular. Her biri birer Yasin okudu. Hatim merasimini yine kendi aralarında organize olarak topluca icra ettiler. Mevlevi görünümlü öğrenciler öğrenci giriş kapılarında gelen herkese lokum ikram ederek farkındalık meydana getirmeye çalıştılar. Bir grup öğrencimizle il müftülüğünü ziyaret ettik.

Ya Resulallah! Dünyamıza safalar getirdin. Bütün varlıklar sana selam etmekte ve minnetlerini arz etmektedirler. Binler salat ve selam sana olsun Ya Resulallah.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1273 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU