ÖZEL BİLİM KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ İLE ADANA’YA KÜLTÜR GEZİSİ

Ali SARIKAYA

09Nisan2015, 23:25

Ali SARIKAYA

         Özel Bilim Koleji 6. Sınıf öğrencileri ile Adana’ya kültür ağırlıklı bir gezi tertip ettik. 28/03/2015 Cumartesi günü Okul Müdür Yardımcımız Abdullah Aydoğmuş ile birlikte Adana’ya doğru yola çıktık.

         İlk durağımız Ceyhan'ın İncetarla (Mercin) Köyündeki Şeyh Movsar kabristanını ziyaret olacaktı. Şeyh Movsar, 1864 yılında Rusların Şali (Şiela) baskınları sonrasında, binlerce Çeçenle birlikte Osmanlı topraklarına hicret etmiştir. Osmanlı Devleti, kendisine sığınan Çeçen kardeşlerine sahip çıkmış, Şeyh Movsar ve beraberindeki Çeçenler, Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı İncetarla (Mercin) mevkiinde iskan edilmişlerdir. 1864 - 1870 yılları arasında burada yaşamış ve 1870 yılında burada vefat etmiştir. 1975 yılında Devlet Su İşleri tarafından kabrin hemen yanından geçirilen tahliye kanalından çıkarılan toprak, kabirlerin üzerlerine gelişigüzel dökülerek kabirler yok edilmişti. Türk ve Çeçen yetkililerin gayretleriyle Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 1 Haziran 2010 tarihli izni ile kazı çalışmaları başlamış, 5'i erkek, 8'i kadın ve 10'u çocuk olmak üzere 23 adet mezar teknik çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır.

         Burada Fatihalarımızı okuduktan sonra ikinci güzergahımız olan Adana Yağ Camiine doğru yola koyulduk. Yağ Cami, 1501 yılında Ermeni Saint Jacgues Kilisesi camiye çevrilmek suretiyle meydana getirilmiştir. Ramazanoğlu Halil Bey’in emri ile kilise camiye çevrilmiştir. Bir süre sonra kiliseden camiye çevrilen mekanın yörenin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalması üzerine yanı başına Ramazanoğlu Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından yeni bir camii yaptırılmış ve iki yapı birleştirilmiştir. 1525’te minaresinin de tamamlanması ile cami bugünkü halini almıştır. Piri Mehmet Paşa’nın bitişiğine inşa ettiği medrese ile bir külliye haline dönüşmüştür. Medresenin inşası 1558’de tamamlanmıştır.

         Üçüncü durağımız Adana Büyük Saat Kulesi oldu. Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma özelliğini taşıyan bu kule 32 m yüksekliğindedir. 

Büyük Saat Kulesinin inşasına Ziya Paşa ile başlandı ve 1882 yılında (Abidin Paşa zamanında)başarıyla tamamlandı. Büyük Saat tarihte modernleşmenin simgesi olarak görülmüştür. Belediye Başkanı Hacı Yunus'un da inşaat için önemli bir katkısı olmuştur. O zamandan beri, Adana'nın en önemli yerlerinden biri olarak anılmaktadır. Kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliği 35 metre olduğu söylenir.

Dördüncü durağımız Adana Ulu Camii oldu. Yapımına Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1509’da başlandı. Halil Bey’in ölümü üzerine oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1541 yılında tamamlandı. Ramazanoğlu Halil Bey ve Piri Mehmet Paşa ile Mehmet Paşa’nın iki oğlu caminin güneydoğusundaki 1541 tarihli türbede yatmaktadır.

Caminin mimarisi Selçuklu ve Memluk üsluplarını taşır. Duvarları siyah beyaz mermer taşlarla bezelidir. Batı ve doğuda birer kapısı bulunur. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması olan bir kubbe ve bir kitabe vardır. Doğu kapısı üzerinde ve minberinin üstünde de birer kitabesi bulunur. 16. yy’dan kalma çinileri meşhurdur.

Caminin avlusunda bulunan şair, devlet adamı  ve Adana‘nın ilk valilerinden Ziya Paşanın kabrini ziyaret ettik. Ziya Paya, 1825 yılında İstanbul'da dünyaya geldi (Doğum yılını 1829 olarak gösteren kaynaklar da vardır.) Babası, Galata Gümrüğü'nde kâtiplik yapan Erzurum'un İspir ilçesinden Ferideddin Efendi, annesi Itır Hanım'dır. Asıl adı "Abdülhamid Ziyaeddin'" dir. 1878 yılında Adana’ya vali olarak atandı. Terkib-i Bend ve Terci-i Bend şiirleri meşhurdur. Bunlara birer örnek verelim:

“Müncer olur umûr-ı cihân bir nihâyete, (Dünyanın işleri bir sona doğru sürüklenir)

Sayfın şitâya meyli, bahârın hazânedir. (Yazın meyli kışa, ilkbaharın ise sonbaharadır.)

“Bin böyle cihân zer ü sîm olsa yetişmez, (Bin cihan dolusu altın ve gümüş olsa yetmez;)

Mümkün mü ki is'âf oluna matlab-ı âlem? (dünyanın isteklerini yerine getirebilmek mümkün mü?)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1560 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU