ELİF OLABİLMEK

Ali SARIKAYA

26Mart2015, 18:32

Ali SARIKAYA

Mevlanadan alınan ve şiirleştirilen “Elif” konulu bir yazı okudum. Elifin mana ve önemini gayet güzel ifade etmişler.

         Yanında bir gül goncası. Elif gibi dikilmiş. Işık parmaklarla “Bir”i gösteriyor.

         Elif, Kur’an alfabesinin ilk harfi. İsm-i azamdan olan Allah isminin ilk harfi. Mahlukatın üstüne serilen acizlik ve fakirliğin perdesini yırtıp, yıkılmayan, bükülmeyen, varlıkların istinat noktasını işaret etmektedir elif. Onu bulan her istediğini bulmuştur. Onu kaybeden neyi bulabilir?

         Elif, istiklaldir. Başı dumanlı dağlar gibi dik durur. Kendinden sonra gelen hiçbir şeye bağlanmaz. Ancak kendinden öncekine bağlanır. Öncelerin en öncesine… Kula kulluk edenler, dünyalıların ve dünyalıkların önünde eğilip bükülenler, elif ile arkadaşlık edemezler. İkinci ve üçüncülere bel bağlayanlar elif olma iddiasını kaybederler.

         Elife de teklik yaraşır. O müstakil ve tek olmanın sembolüdür. Hiç beli bükülmüşü olmaz. Başı hep dik durur. Hiçbir dünyevi menfaat onun belini bükemez. Ona yaslanan kıymet kazanır. Sırtını elife yaslayan bir be harfi baba olur. Evlatlarına istinat noktası olur. Ona yaslanmazsa beli bükülmüş ihtiyar haline gelir.

         Elif, hürriyettir. Hürriyetin en mükemmel manası Allahtan başkasına kulluk etmemektir. Allah’ın Kullarına tavsiyesi, kendinden başkasına kulluk etmemek ve beşeri ihtiyaçların dışında ondan başkasının yardımını istememektir. Günde kırk defa Fatiha’da kullara bu hatırlatılır. “Ancak sana ibadet eder, ancak senden yardım isteriz.” (Fatiha Suresi, 5)

Elif harfinin işaret ettiği Allah’a yaslanan, ona dayananın başı hep dik olacaktır. Hür ve dik. Hikem-i Ataiye’de denildiği gibi O’nu bulan neyi kaybeder,  O’nu kaybeden neyi bulur? Bulsa bulsa başına bela bulur.

         Gece ve gündüzün peşine takılıp dönen dünyada, menfaatin ve şehvani hislerin önünde yus yuvarlak olabilen, dünyevi menfaatin önünde iki büklüm olanlar arasında elif olmak elbette zordur. Elifin diyarında yaratılmış, elif gibi olmaları istenmiş insanların menfaat ve lezzet karşısında ye’ye kapılanmaları ne kadar affedilebilir bilinmez.

         Elif mertliktir. Mert olan yalana, hileye, aldatmaya tenezzül etmez. Aldatan bizden değildir şeklindeki peygamber öğüdünü anlayan ve dinleyen elif gibi dik durur ve mert olur.

         Kainatta her şey elifin temsil ettiği mefhum adına hareket eder. Onu zikreder. Yumuşak su, onun adına hareketle sert taşı sabırla deler. Nazik ve nazenin yapraklar onun adına der, yakıcı ve kavurucu sıcaklara dayanır. Nazenin kökler O’nun adına der toprağı ve sert taşı deler geçer. “Bismillah” der ve her ağaç O’nun rahmet hazinesinden yüzlerce, binlerce meyveyi dalların ellerinde bizlere sunar. Dal sadece rahmetine perdedir, gönderen ise Allah’ın rahmetidir.

         Vav ise insandır. Tevazuyu ve secdeyi temsil eder. Uluhiyetin ve vahdetin karşısında secdeyi ifade eder. “ Kulun Allah’a en yakın olduğu an secdedir. Secdede iken çokça dua edin.” ( Fayzul kadir hadis no 1348 )

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1470 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU