ÖLDÜRMENİN ARKA PLANI

Ali SARIKAYA

28Şubat2015, 13:46

Ali SARIKAYA

          Geçen haftaki yazımızda haksız yere bir insanı öldürmenin, bütün insanları öldürmek gibi büyük bir cürüm olduğunu, "Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.” (Maide Suresi, 32) aytinin açık ifadesi ile beyan etmiştik. Bugün    de öldürme olayının arkasındaki ruh halini teşhis etmeye gayret edeceğiz. Bu konu ile alakalı olmak üzere Peygamber Efendimizin (a.s.m.) harika bir tahlilini burada nakledelim. 1400 küsür sene önce günümüzün olayları nasıl tahlil ve tavzih edilmiş, birlikte görelim.

         "Fitne insanların kalbine (birden atılmaz), hasır misali çöp çöp konur, örülür. Hangi kalbe bundan içirilse (yani ferdin istek ve iradesi ile tam bir şekilde girerse, bulaşırsa,) onda siyah bir nokta hâsıl olur. Hangi kalp de bunu reddederse onda beyaz bir leke hâsıl olur. Bunlara arz ve semavat baki kaldıkça fitne zarar vermez. Diğer grubun kalbi siyahtır, bulanıktır, tıpkı (ateşte) kararmış tencere gibidir. Ne iyiyi iyi, ne kötüyü kötü kabul eder (cemiyetin hiçbir manevi değerlerini tanımaz). Hevayı nefsinden kendisine ne telkin edilirse onu bilir...”  (İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi,XIII,449-452)

         İnsanlık buraya gelirken hangi basamakları çıkmış, ne gibi merhalelerden geçmiş, kainatın serveri Efendimizden dinleyelim. Fitne insanların kalbine, gönlüne bir çırpıda girmeyecektir. Yani insan sabah kalkıp fitnekar olmayacaktır. Bunun bir eğitim safhası olacak, çünkü insanın fıtratı bu kadar haksızlığı, zulmü bir çırpıda yapmayı kaldırmaz. Zehiri alıştıra alıştıra verdikleri gibi zulmü ve fitneyi de küçük ve basit olaylardan başlatıp geliştireceklerdir. Neticede hayatın kıymeti kalmayacaktır. “-İnsanlar öyle günler görecek ki, katil niçin öldürdüğünü, maktul de niçin öldürüldüğünü bilemeyecek.”  (Müslim, Fiten 56) Yani her ikisi de yaptığı işin ne anlama geldiğini bilmeyen, sonuçlarının ne olduğunu hesap etmeyen, ‘canım sıkıldığı için öldürdüm’ diyecek bir basitlik ve pervasızlık gösterecektir. Ciddi bir gaye uğruna, vatan ve namus müdafaası gibi, uğruna hayat feda edilecek bir gaye için olsa tamam. Ama hiçbir ciddi sebep yokken, basit sebeplerden dolayı öldürme yapılıyorsa bunun adı çöp çöp örülen fitnenin sonucudur.

         Fitneden korunmanın öncelikli çaresi, sağlam bir imandır. Basit dünya menfaatlerine alet edilmeyecek sağlam bir iman… yoksa fitne insanları esir alacak, akşam başka sabah başka hale getirecektir.

“Şiddetli bir şekilde yaklaşan fitne sebebiyle insanların vay hâline. İnsanlar mü’min olarak sabahlar da akşam kâfir oluverirler. İnsanlar dinlerini küçük dünya menfaati karşılığı değiştiriverirler. İşte öyle zamanda dinlerinde sâbit kalabilenler ellerinde kor ateşi tutanlar gibidirler.” (Ahmed İbn Hanbel, Müsned, II, 390)

“Ben sizin dünya hırsıyla birbirinizle kapışmanızdan, birbirinizi katletmenizden ve sizden öncekiler gibi helâk olup gitmenizden korkuyorum.” (Müslim, Fezâil 31)

         Peygamber Efendimizin dilinden fitnenin arka planının açıklanması işte böyledir. Allah bütün Müslümanları bu fitnelere alet olmaktan, ona kapılıp yanlış yapmaktan korusun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1286 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU