HAKSIZ YERE BİR İNSANI ÖLDÜRMEK

Ali SARIKAYA

19Şubat2015, 22:40

Ali SARIKAYA

            Büyük günahlar arasında sayılan haksız yere bir insanı öldürmek, bir insanın yapabileceği en büyük günahlardan biridir. Hayatın içinde yaşarken, onun hayatını kendisi vermediği halde, bir insanı suçsuz yere öldüren kimse, yerin ve göğün titremesine, vicdan ehli kimselerin feryatlarına, Allah’ın gazabına maruz kalacaktır.

            Allah kur’an’da çok şiddetli şekilde adam öldürmeyi kınamakta ve yasaklamaktadır. Birkaç örnek verelim.

“Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.” (Nisa Suresi, 93)        

“Bunun içindir ki, İsrâiloğulları'na: "Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir nefsin yaşamasına sebep olursa, bütün insanları yaşatmış gibi olur" hükmünü yazdık (farz kıldık). Şüphesiz ki onlara peygamberlerimiz açık delillerle geldiler. Yine de bundan sonra onların birçoğu yeryüzünde aşırı gitmektedirler. (Maide Suresi, 32)      

“De ki: Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin de onların da rızkını biz veriyoruz. Kötülüklerin açığına da, gizlisine de yaklaşmayın. Haksız yere Allah'ın haram kıldığı cana kıymayın. Düşünesiniz diye Allah size bunları emretti.” (En’am Suresi 151)

Peygamber Efendimiz (a.s.m) da çok ağır şekilde adam öldürmeyi yasaklamıştır.

"Kişi, nefsini bulaştırdığı takdirde, kurtuluşu olmayan çok ciddi amellerden biri, haksız yere haram kan dökmesidir." (Buhari, Diyat 1.)

"Her günahı Allah'ın mağfiret buyurması muhtemeldir. Ancak bilerek mü'mini öldüren veya kâfir olarak ölen kimse hâriç..." (Nesâi, Tahrim 1, (7, 81).

"Mü'minin öldürülmesi, Allah katında, dünyanın zevalinden daha büyük (bir hâdise)dir." (Nesâi, Tahrim 2, (7, 83).

"İman, ihanetle öldürmeye engeldir, mü'min ihanet suretiyle öldürülmez." (Ebu Dâvud, Cihâd 169, (2769).

Görüldüğü gibi imanla haksız yere adam öldürme bir arada olmaması gereken bir durumdur. Son günlerde çokça adam öldürme olayları meydana gelmektedir. Bunları yapanlar genel olarak İslam ile arasına mesafeler koymuş, hissiyatını İslami ölçülerden uzaklaştırmış kimselerdir. Yukarıdaki ayet ve hadisleri vicdanına yerleştirmiş kimse nasıl bu öldürme işini yapabilir? Demek ki vicdanlar boşaltılmış, gönlündeki iman, fiilleri engellemeye yetmiyor.

Uzun vadeli de olsa gerçek çözüm, vicdanlara baskı yapabilecek bir iman ve onu besleyecek bir salih amel eğitimi vermekten geçmektedir. Vicdanı bozulmuş on adamı idare etmek, vicdanı iman ve amel ile beslenmiş bin adamı idare etmekten daha zordur. O zaman eğitim sistemini yeniden düzenlemek idarecilerin en öncelikli ve önemli görevleridir. Sokakların daha fazla kan ve göz yaşı görmesine fırsat vermemek lazım.

Millet de kendilerinden bunu beklemektedir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1593 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU