VÜCUDUMUZ BİZE EMANET

Ali SARIKAYA

29Ocak2015, 23:53

Ali SARIKAYA

                Allah’ın sanatı içerisinde merkez noktayı insan teşkil etmektedir. Allah’ın bin bir isminin merkez nakşı insandır. En mükemmel tecellileri de insanda olmaktadır. İsm-i azamın nasıl ki Allah’ın isimleri arasında farklı bir yeri varsa, Allah’ın isimlerinin en azami tecellileri de insanda meydana gelmektedir. Tecelli noktasında her ismin en mükemmel tecellisi, en büyüğü insanda görülmektedir.

                İnsanların içinde de en mükemmeli Peygamber Efendimizde (a.s.m.) görülmektedir.

                Mademki bu vücut Allah’ın muhteşem bir sanatıdır. Onu korumak, onun hizmetini görmek, sağlık, temizlik, beslenme v.b. hizmetlerini güzel bir şekilde yerine getirmek her insanın asli vazifeleri arasındadır. Vücuduna zarar verecek şeyleri bilerek kullanmak onun için doğru bir davranış olarak kabul edilmemektedir.

                İlahi dinlerin korumaya çalıştığı beş temel esas ki bunlar,

                1- Dini muhafaza

2- Nefsi muhafaza

3- Aklı muhafaza

4- Nesli muhafaza

5- Malı muhafaza etmek olarak belirlenmiştir. Dikkat edilirse bunlardan iki, üç ve dördüncü maddeler yine insan bedeni ile ilgili hükümlerdir.

“Arkadaş! İnsanın vücudu, bedeni, emvâl-i mîriyeden (devlet malından) bir neferin elinde bulunan bir hayvan gibidir. O nefer, o hayvanı beslemeye ve hizmetine mükellef olduğu gibi, insan da o vücudu beslemeye mükelleftir.” (Mesnevi-i Nuriye, Sayfa 69)

Bir asker, kendisine emanet olarak verilen bir hayvanın, bir silahın, bir aracın her türlü bakımını, tamirini yapmak veya yaptırmak zorunda ise, aynen bunun gibi şu vücudumuz da Allah tarafından bize emanet olarak verilmiştir. Onun meşru dairede her türlü ihtiyacını karşılamak, onu her türlü, maddi ve manevi tehlikeden korumak her insanın üzerine yüklenmiş bir mükellefiyettir.

İnsan şöyle düşünemez: Mademki bu malların sahibi ben değilim, ben de hizmetini görmem. Onun çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için bir yığın zahmete katlanmak zorunda değilim. Bu düşünce temelden yanlıştır.

Bir sinek, gözümüzün önünde, zarif elleri ile yüzünü, gözünü ve kanatlarını temizliyor. Her işini görüyor. İnsan da en az onun kadar vücuduna karşı görevlerini yerine getirecektir. Ona zarar verecek, içki, kumar, sigara, uyuşturucu… gibi şeylerden onu koruyacak ve sakınacaktır. Bu onun hem dini hem insani görevidir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1700 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU