MEVLİD KANDİLİ

Ali SARIKAYA

02Ocak2015, 15:42

Ali SARIKAYA

Peygamber Efendimizin (a.s.) dünyaya teşrifleri kainatın en önemli hadisesidir. Kainat O’nun yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır. O’nun varlığı bu kainat ağacının meydana gelmesine sebeptir. O olmasa idi bu kainat da olmayacaktı. Öyleyse bütün kainat ona medyun-u şükrandır. O Allah’ın en sevgili kuludur. Adı habibullahtır. İnsanlığın baş tacı, dünya ve ahiret rehberi, hayatın anlamı Onunla farklı bir güzeldir.

          Bedevi bir toplumdan çok kısa sürede medenilere üstat olacak bir toplum çıkaran, insanların dem ve damarlarına varıncaya kadar köklü etkiler yapan, tesir ve izler bırakan, birbirini yiyen insanlardan karıncayı ezmeyecek merhamet ve şefkate insanları ulaştıran, dağın taşın, kurdun kuşun, insanların ve cinlerin tanıyıp hürmet ve itaat ettiği Allah’ın en sevgili kulu ve resulü, binler salat ve selam senin üzerine olsun. 

         İnsanlığın sertacı, kararan dünyalarını aydınlatan, insanlık adına şaşmaz çözümler üreten şanlı nebi, insanlık sana minnettardır. İnsanlığı vahşetten kurtarıp sevgiyi öğrettin. Sevmenin ne demek olduğunu insanlık senden öğrendi. Sen Habibullahsın. Âlemin çekim gücü olan sevgiyi insanlık senin sayende öğrendi. Bu noktadan sana ne kadar minnet duysak yeridir ve azdır.

         İnsanlığın maddi ve manevi dertlerinin ilacı sendedir. Getirdiğin hakikatler yaşandıkça huzur ve sükun artacaktır. Bugünkü problemlerin tamamı senin gösterdiğin yoldan, değerlerden uzaklaşmanın bedelidir. Böylece beşer zulmederken kader adalet ediyor.

         Mübarek elin, kâinatın en muhteşem iksiridir. Onun temas ettiği her dert ve dertli şifa bulmuştur. Devası yok denilen dertler, şifayı o elden görmüştür. Kolu kopanlar, bir temasınla kollarına geri sahip olmuşlardır. Kolu kanadı ve gönlü kırık olanlar bir kelamınla dünya ve ahret mutluluğuna ermişlerdir. Kızlarını diri diri toprağa gömmekten çekinmeyen bir cehaletten ve vahşetten, karıncayı ezmekten çekinen bir toplum çıkarmaya muvaffak olmuş, bedevi bir toplumdan o günün medeni kabul edilen milletlerine üstat olacak örnek insanlar meydana getirmiştir.

         Eli maddi dertlerin şifası olduğu gibi, getirdiği Kur’an ve onu yorumlayan mübarek sözleri de akıl ve kalb dünyamızın ilacıdır. Ona sarıldıkça insanlık saadete ulaşacak, dertlerinden kurtulacaktır. Karanlıkları onun sözleri aydınlatmaktadır. Gel gitler yaşayanlara birer fener ve yol göstericidir. Onun her sözü hayata anlam katmaktadır. Ondan uzak yaşamak, ölmek demektir. Yaşayan ölüdür.

         İnsanlığın gecesi fazlaca karardı. Kararan gecelerin sabahı yakın olurmuş. Ümit ve dua ediyoruz ki öyle olsun. Yaşlı dünyanın şu son deminde insanlık huzur ve saadet bulsun, göz yaşları dinsin.

         Allah’ım! Sevdir bize sevdiklerini, yerdir bize yerdiklerini. Habibin bizim de gönüllerimizin sultanıdır. Onu gönülden sevmeyi, son nefesimize kadar ona itaat etmeyi bizlere nasip eyle. Kıyamet gününde, herkesin kendi derdine düştüğü o günde sancağı etrafında toplanmayı bizlere nasip eyle. Himmetini ve şefaatini üstümüzden eksik eyleme. Bu da benim ümmetim dediklerinin arasına bizleri de dahil eyle. Âmin!

Mevlit kandiliniz mübarek olsun. İnsanlık adına hayırlara vesile olsun. Gözyaşı dinmeyen Müslümanlara kurtuluş vesilesi olsun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1703 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU