ADALETİN TERAZİSİ

Ali SARIKAYA

19Aralık2014, 10:22

Ali SARIKAYA

          Hz. Ömer’in (r.a.) çok veciz bir sözü var. “Adalet mülkün temelidir.” Der. Bu sözün bütün mahkeme salonlarında hakimlerin arka kısmında yazılı olduğunu herkes bilmektedir. Sözün kaynağı yanlış olarak verilmektedir. Bu teknik tartışmaları bir kenara bırakırsak, bir toplumun ayakta kalmasının en temel sebeplerinden birisi adalettir. Hak ve hürriyetleri koruyan adalettir. Adalet tuz gibidir. Devletin kurumlarındaki kokuşmayı önleyecek önemli bir iksirdir. Devletin bütün kurumlarını ayakta tutacak olan adalettir. Onları bozulmaktan, çürümekten, yanlış iş yapmaktan koruyacak olan adalettir. Haksızlığa uğrayan, hakkı gasp edilen, zulme uğrayan kimsenin, başı dara düşenin uğrayacağı yer, sığınacağı mekan adalet kurumudur. Onun için adalet kurumunun sağlıklı işlemesi çok önemlidir.

         Allah’ın insanlara emri de adaleti yerine getirme yönündedir. Her Cuma günü hutbelerin arkasından okunan ayet bunu ifade etmektedir. Her Cuma günü okunması da bunun ne kadar önemli olduğunu dile getirmek içindir. “Allah adaleti, hatta adaletten de fazla olarak ihsanı, en güzel davranışı ve muhtaç oldukları şeyleri yakınlara vermeyi emreder. Hayasızlığı, çirkin işleri, zulüm ve tecavüzü yasaklar. Düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.” (Nahl Suresi 90) bin dört yüz seneden beri bu ayet her hafta bütün Müslümanlara hatırlatılmaya devam etmektedir.

         Adaletin işlemediği yerde toplumu ve onu ayakta tutan kurumları işletmek mümkün değildir. Onun için adalet devletin ve hükümranlığın temelini teşkil etmektedir. Hakkın hatırını yüceltmenin başka yolu yoktur. Adaletin yerine getirilmediği yerde haktan hukuktan söz etmek mümkün olmaz. Tuzun koktuğu yerde koruma işini başka şeylerle sağlamak mümkün görünmemektedir. Onun için adalet kavramı bir toplumu ayakta tutmanın en önemli ayağıdır.

         Haksızlığa uğrayanlar adalet kurumuna başvuracaklardır. Buradan netice alamazsa yapacağı şey kendi adaletini sağlamak şekline döner. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Burada ölçü kalkar. Hakkaniyet yok olur. Vur deyince öldürecek bir hak arama anlayışı ortaya çıkar. Hak arama adına büyük haksızlıklara kapı aralar. Buna meydan vermemek adına hukukun üstünlüğü devletin bekası için çok önemlidir. Hukuk haksızlıkların savunulduğu yerler haline gelmeden fıtrata uygun kurallar ile adaletin temin edilmesi gerekmektedir. Adalet, vicdanları rahatlatmalıdır. Adalet külahını giyerek haksızlık ve zulüm yapmak toplumun kokuşmasına sebep olur. Bundan sakınmak lazımdır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1385 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU