MUHARREM AYI VE AŞÛRE

Ali SARIKAYA

03Kasım2014, 18:03

Ali SARIKAYA

            Her milletin hayatında önemli zaman dilimleri vardır. Bunların bir kısmı inançlarından bir kısmı da tarihi olaylardan ileri gelmektedir. Bu anlar özel zamanlardır.

            Allah’ın zamanı yarattığından beri ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İçinde bulunduğumuz Muharrem ayı da bu haram aylardan birisidir. Bu ayda bütün çatışmalar, savaşlar terk edilir, barış huzur ve sükunet hakim olur. Daha doğrusu olması gerekir. Yani Muharrem ayı barış ve huzurun sembolü olan bir aydır.

 

Muharrem ayını önemli kılan sebepler:

 

1.Hicri yılbaşı olmasıdır.

2. Aşûre günü (On Muharrem) bu ayın içinde bulunması.

 

            10 Muharrem, İslam tarihinde birçok önemli olayı içinde barındırmaktadır. Bunları kısaca şöyle ifade edebiliriz.      

 

1.    10 Muharrem İslam’dan önce de önemli bir gündü. “Ramazan orucu farz kılınmadan önce (Kureyşliler) Aşûre günü oruç tutarlardı. Allah Teâlâ Ramazan orucunu farz kılınca Resûlullah (s.a.v.), ‘Dileyen Aşûre günü oruç tutsun, tutmak istemeyen de tutmasın’ dedi.”

2.    10 Muharrem Aşûre günü, Kâbe’nin örtüsünün değiştirildiği gündür. (Emeviler ve Fatımiler döneminde iki örtüden biri bu tarihte değiştirilirdi.)

 

3.         Rivayete göre, Hz. Nuh’un gemisi Tufandan kurtulup, Cûdî dağına Aşûre günü oturmuştur. Nuh aleyhisselamın, elinde kalan malzemelerle tufandan sonra pişirdiği rivayet edilen aşure, bugün de güzel bir adet olarak devam etmektedir. Bunu ibadet olarak kabul etmek yanlıştır. Aşure pişirmek bir örftür, dini bir zaruret değildir.

 

4.         Hz. Ademin (a.s.) tövbesinin kabul edilmesi on Muharrem’de olmuştur.

5.         Hz. İbrahim’in, Nemrut’un ateşinden kurtulması on Muharrem’de olmuştur.

6.         Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuşması on Muharrem’de olmuştur.

7.         Hz. Musa ve İsrail oğullarının Firavunun zulmünden kurtulmaları, 10 Muharrem (Aşûre) günü gerçekleştiği rivayet edilen olaylar arasındadır.

 

8.         Bunların dışında 10 Muharrem’in Müslümanlar için ciğerleri dağlayan hüzünlü bir yönü daha vardır.

 

Emeviler’in ikinci hükümdarı Yezid zamanında, Hicri 61, Miladi 680 yılı Muharrem ayının onuncu Cuma günü, Hz. Hüseyin’in şahadeti ile sona eren tarihi Kerbela olayı meydana gelmiştir. Ehlibeytin çok değerli bir ferdinin hayatına mâl olan bu elim olay sebebi ile 10 Muharrem, yer yüzündeki bütün Müslümanlarca yas günü sayılmıştır.

 

Ancak şu noktayı asla gözden kaçırmamalıyız:

Hz. Hüseyin’e reva görülen bu muamele, ne kadar haksız ve ne kadar üzücü olursa olsun, Müslümanlar arasında ayrılık ve husumet sebebi olmamalıdır. Tarihin belli döneminde gerçekleşen bu üzücü olayı, gene tarihin hakemliğine emanet etmek ve duygulardan çok aklı hâkim kılmak gerekir. Zira günümüzde Müslümanların, her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu inkâr edilemez.

      Kerbelâ olayının hatırasını yâd etme gerekçesi ile “kendi kendine işkence” denebilecek uygulamalardan, fitneyi uyandırmaktan kaçınmak lazımdır.  Yas tutmanın inancımızda ölçüsü bellidir. Ne kendimize ne de başkasına zarar vermemektir. Fitnenin değirmenine su taşımamaktır.

                                                                                                                 ali_sarikaya@yahoo.com

 

Bu haber 1511 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU