Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

BAYRAM: RAHMANIN SONSUZ RAHMETİ

Ali SARIKAYA

25Eylül2014, 23:18

Ali SARIKAYA

Cenab-ı Hakkın sonsuz rahmeti var. Rahmetin en bol tecelli ettiği zamanlar da genel olarak bayramlardır. Bayramlar rahmet deryasının coştuğu anlardır. Hayatın içinde verimin arttığı zamanlardır.

         Her vazifenin arkasından bir ücret tahakkuk etmesi söz konusudur. Çünkü ücret hizmetin neticesidir. Hizmet olmadan ücret tahakkuk etmiyor. Bayramlar da bir ücrettir. Allah’ın kullarına bir ikramıdır. Nasıl ki şehitlik, Allah’ın rızası uğruna, vazife uğruna hayatını telef eden bir askere, bu hizmetin karşılığı olarak şehitlik rütbesi veriliyor; aynen öylede kurban olarak kesilen bir koyuna da ahrette cismani bir vücut verilecektir. Sıratta sahibine bineklik edecektir. Demek bu hayvanların da kendilerine mahsus fıtri bir vazifeleri vardır, Allah’ın emri yolunda hayatlarını feda etmelerinden dolayı Allah onlara tükenmez hazinesinden bir rahmet eseri olarak ebedi bir vücudu ahrette ona nasip edecektir.

         İnsan için asıl bayram, ahirette Allah’ın cemaline ulaştığı zaman olacaktır. Dünyanın bütün mihnet ve sıkıntılarından kurtulup, en son hedef olarak Allah’ın rızasına ulaşıp, O’nun nimetlerinin yurdu olan Cennet’e girip, Cennet’in en büyük nimeti olan Allah’ın cemalini görmek insanlığın en büyük bayramı olacaktır.

         Ruh sahibi varlıkların en yükseği olan insan, şu bayramdan en çok istifade edeni olacaktır. Dünyada pek çok meftun olduğu, aşk derecesinde sevdiği, bel bağladığı işlerden ayrılıp gitmek elbette kolay olmayacaktır. Ancak, Allah güz mevsiminde bütün böcekleri, yaprağını döken ağaçları o kışın şiddetinden korumak için onları bu dünyadan terhis ediyorsa, ayrılmaya bir iştiyak veriyorsa; insaniyeti ölmeyen insan da bu durumdan istifade eder, dostlarının gittiği memlekete gitmeye bir arzu ve iştiyak duyar. Bu büyük neticeyi meydana getirebilmek için gönül huzuru içinde bu asıl bayramı karşılamaya çalışır.

         “’Seni bütün noksanlardan tenzih ederiz. Sen de bizi Cehennem ateşinin azâbından koru.” (Âl-i İmran Sûresi, 3:191) ayetinin ifade ettiği insanlığın en büyük derdi olan Cehennemden kurtulma işinden Allah’ın rahmeti sayesinde kurtulmayı arzu ederler. Ellerini açıp yalvarırlar “Cehennem azâbını bizden uzaklaştır. Onun azâbı dâimî bir helâktır. Gerçekten de orası ne kötü bir durak, ne kötü bir konaktır!” (Furkan Sûresi, 25:64-65) İşte asıl bayram o zamandır. En büyük bayram o bayramdır.

         Burada yapılan bir fedakarlık, sonuç itibariyle bu büyük neticeyi meydana getirmede bir basamak olacaktır. Ama asıl sebep Allah’ın merhameti olacaktır. Çünkü hiçbir ibadet bu büyük neticeyi meydana getirecek büyüklükte değildir. Onun için Cennet Allah’ın rızasına uygun çalışan kulları için bir ikramdır, bir merhamettir.

Bu mübarek bayramda kesilen kurbanlarla Allah’ın rızasını arıyoruz. Bize verdiği maldan, onun yolunda küçük bir fedakarlık gösterip, onun rızası için bir hayvanı kurban ediyoruz. Onun bizlere verdikleri karşısında bu küçük bir fedakarlık, hatta fedakarlık bile denmeyecek küçük bir itaattir.

Bayramınız mübarek olsun. Allah’ın rızasına uygun olsun. O kabul edip razı olduktan sonra gerisinin bir kıymeti yoktur.

Hayırlı bayramlar.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 801 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU