Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

KUR’AN’DAN MÜSLÜMANLARA ÖĞÜTLER

Ali SARIKAYA

06Eylül2014, 13:54

Ali SARIKAYA

İyi bir Müslümanın özellikleri Kur’an’ın birçok ayetinde açık bir şekilde ifade edilmektedir. Müslümanın kendisini bu ölçülere göre eğitip şekillendirmesi istenmektedir. Bu ölçüler İlahî ölçülerdir, Müslümanlar kendilerini bu ölçülere uydurduğu müddetçe iyi olurlar ve Kur’an’ın övgüsüne mazhar olacaklardır.

         Akif’in de ifade ettiği gibi hakiki Müslümanları hep makberde görmek yerine herkesin kendisini bu Kur’anî ölçülere uydurmak sureti ile bu ayetleri hayatları ile tercüme etmeleri onlardan beklenmektedir.

         “Yalnız Sana kulluk eder, yalnız Senden yardım isteriz.” (Fatiha 5) Allah’tan başkasına kulluk etmek, Müslümana yakışmayan, yapması mümkün olmayan bir durumdur. Çünkü hürriyetin kemali Allah’a kulluktan geçmektedir. Allah’a kul olmayan ya nefsinin esiri, ya da kendi gibi bir varlığın kölesi olacaktır. Nefsine veya bir varlığa kul olmaktansa kainatın sahibine kul olmak en büyük bir şereftir.

         “Onlar ayaktayken de, otururken de, yatarken de Allah'ı anarlar ve göklerin ve yerin yaratılışını tefekkür ederler: 'Bunları boşuna yaratmadın, ey Rabbimiz! Seni bütün noksanlardan uzak tutarız. Sen de bizi ateş azabından koru.” (Âl-i İmran 191) Onların her anı Allah’ı anmakla geçer. Çünkü onlar bütün varlıkların temsilcisi olarak bu âlemde bulunmaktadırlar. Ayakta, oturarak ve secde halinde ibadet eden meleklerin ibadetlerini namaz ile Allah’a takdim ederler. Şu âlemdeki cansızlar, dağlar gibi, hep kıyamda; hayvanlar hep rükuda; ağaçlar hep secdede ibadetlerini yapmaktadırlar. İnsan olarak biz de bunların bu ibadetlerini namaz ile Allah’a takdim etmekteyiz.

         Düşünmek, Müslümanın en önemli özelliklerinden birisidir. Varlığın alameti düşünmektir. Plan ve program yapmaktır. Bu dünyada en önemli soru, “necisin, nereden geliyorsun, burada vazifen nedir ve nereye gideceksin” sorularıdır. Bütün insanlık bunların cevabını aramaktadır. Bu soruların doğru cevabı insanlığın mutluluk reçetesidir. Aslını aramadan gölgelerine takılıp kalmak, kendini oyalamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Dünya bir misafirhanedir, asıl değil gölgedir, burada ebedi kalınmayacaktır. Göç var, her gün yüzlerce cenaze bunu ispat etmektedir.

         Yüz sene sonra çok sevdiği ahbaplarının yurduna uğrayan kimse, onların mezar taşlarına bakıp ağlayacaktır. Bütün ahbabının kabrin arkasına gittiğini görecek, hem gözüyle hem de kalbiyle ağlayacak, ayrılığın bütün acısını gönlünde ve kalbinde hissedecektir. Dostlardan ayrılık olmasaydı, ölüm ruhu almaya yol bulamayacaktı diyor Arap şairi. Şu hayat yolculuğu şimşek gibi geçmektedir. Aldanmaya gerek yok.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 960 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU