İSLAM DÜNYASININ PERİŞANLIĞI

Ali SARIKAYA

18Temmuz2014, 08:20

Ali SARIKAYA

         Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in bir açıklaması vesilesi ile bir Hadis-i Şerif’in yorumu üzerinde durmak istiyorum. Sivas Müftülüğünde yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Zor zamanlardan geçiyoruz. Oysa bugün bizim Hasani bir bakış açısına ihtiyacımız var”

         Evet, İslam dünyası zor zamanlardan geçiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz coğrafya tarihin bütün zamanlarında benzer olayları görüp gelmektedir. Hep böyle olmuştu diyerek yanlışlara mazeret bulmak doğru olmaz. Olup bitenlerin sebepleri ve sonuçları incelenip çare ve çözüm üretilmelidir. Burası zor bir coğrafya, ancak çözümsüz değil. Bediuzzaman’ın dediği gibi “Asya’nın bahtının miftahı meşveret ve şuradır.” Keyfi çözümler bu coğrafyada pek işe yaramıyor. Kur’an’da adı geçen bütün peygamberler bu coğrafyada gelmişler. Bu durum bize bir şeyler anlatıyor. Bu da gösteriyor ki, Asya insanını aya kaldıracak din ve kalptir. Bu topraklar, dinin imani, vicdani ve ahlaki değerlerinden uzak kaldığı zaman hep terör belasına muhatap olmuştur. Azgınlıklar ve taşkınlıklar sadece kişilere münhasır kalmamış, bütün toplumları etkilemiştir. Nuh tufanından tutun, Ad ve Semud kavmine kadar bunların örnekleri ile doludur.

         Sayın Görmez’in açıklamalarına devam edelim.

“Müslümanlar, Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Afrika, Pakistan, Afganistan’da ve dünyanın her tarafında karşı karşıya gelmiştir ancak şunu ifade etmek isterim ki bu, çok geçici bir durumdur. Tarihimizde bu acılar yaşanmıştır ama hemen akabinde Müslümanlar toparlanmıştır. Olup bitenlerin sebebini hiç kimse tarihte aramasın. Hiç kimse, bugün Irak’ta, Suriye’de olup bitenleri, Nehrevan’da, Cemel’de, Kerbela’da aramaya kalkışmasın. Bugün ortaya çıkan hadiseler, işgallerin gölgesinde yetişen ölümcül kimliklerin, cehaletle kinlerini din ve mezhep üzerinden ifade etmeye kalkışmalarından kaynaklanıyor. Siyasi sebepler, dinî sebeplerin fersah fersah (kat kat) önündedir. Bugün İslâm coğrafyasında İslâm, kara politikaların kara saldırısı altındadır.”

Bugün coğrafyamızda olup bitenlerin hiçbiri geçmiş tarihi olayların ve olumsuzlukların uzantısı değildir. Bunlar yenidünyanın eseridir. Avrupa zalimlerinin ve Asya münafıklarının ortaya çıkardığı eserlerdir. “Hem görmüyor musun ki, zarurî kuttan ziyade Müslümanların elinde bırakılmıyor? Ya Avrupa kâfir zalimleri veya Asya münafıkları, desiseleriyle ya çalar veya gasp ediyor.” (Lem'alar, Sayfa 126)

Sayın Görmezin bir değerlendirmesine tekrar vurgu yapmak istiyorum. “Bugün ortaya çıkan hadiseler, işgallerin gölgesinde yetişen ölümcül kimliklerin, cehaletle kinlerini din ve mezhep üzerinden ifade etmeye kalkışmalarından kaynaklanıyor. Siyasi sebepler, dinî sebeplerin fersah fersah (kat kat) önündedir. Bugün İslâm coğrafyasında İslâm, kara politikaların kara saldırısı altındadır.”

Bediuzzaman’ın bir sözünü hatırlatmadan geçemeyeceğim. “Bizim düşmanımız cehalet, zarûret, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet, ittifak silahıyla cihad edeceğiz.” Bugünkü İslam coğrafyasının en büyük sıkıntısı, İslam’ın arkasına sığınarak his ve heveslerini konuşturmalarıdır. İslam’ın kurallarından çok hissiyatlarının peşine takılmalarıdır. Elinde peygamber sancağı olan teröristin İslam’la ne ilgisi var? Irak’ta, Suriye’de olup bitenler hiçbir İslami ölçüye sığmamaktadır. Hırsların ve heveslerin kurbanlarıdır onlar. Zulmün İslam’la ne ilgisi olabilir?

“"Şu benim oğlum Hasan, seyyiddir. Allah onun vasıtasıyla Müslümanların iki büyük ordusunu barıştıracaktır." (Buharî, Fiten: 20; Sulh: 9)

“İşte, kırk sene sonra İslâmın en büyük iki ordusu karşı karşıya geldiği vakit, Hazret-i Hasan Radıyallahü Anh, Hazret-i Muaviye (r.a.) ile musalâha edip, cedd-i emcedinin mucize-i gaybiyesini tasdik etmiştir.” (Mektubat, Sayfa 98)

Bugünkü dünyeviler, Hz. Hasan’ın (r.a.) feragat ve fedakarlığını gösterebilseler sıkıntıların büyük bir kısmı hallolacaktır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1434 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU