BERAT, BERATIMIZ OLSUN

Ali SARIKAYA

12Haziran2014, 07:41

Ali SARIKAYA

Berat sözlükte, ''bir zorluktan kurtulmak ve berî olmak'' demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Arabi aylardan Şâban ayının on beşinci gecesi berat kandilidir. Şâban ayı, mübarek üç ayların ikincisidir. Bu gecede Allah, mahlûkatın rızıklarına, ömürlerine, amellerine dâir tespitlerin talimatlarını meleklere verdiğine dair rivayetler vardır. Bu yönü ile Berat gecesi, bütün senenin mukaddes bir çekirdeği hükmündedir. Beşerin mukadderatının programı bu gecede yapılmaktadır. Üstad Bediuzzaman bunu şöyle ifade etmektedir. “…hem Leyle-i Berâtın senevî olarak hikmetli tefrik ve taksim-i umûr noktalarıyla…”( Şualar, Sayfa 632) bu planlar bu gecede yapılmaktadır.  Bu yönü ile Kadir gecesine yakın bir öneme sahiptir. Kadir gecesinde otuz bine çıkan her Kur’an harfinin sevabı, bu gecede yirmi binlere çıkmaktadır. Bu gece elli senelik bir ibadet sevabı kazandırabilir.

Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir. Berat kandili, Allah'ın sonsuz rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, samimi bir yakarışın ardından şirk hariç diğer günahlarını affedeceği müjdesini verdiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan farklı olarak kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.

“Leyle-i Berat, bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin programı nev’inden olması cihetiyle, Leyle-i Kadrin kudsiyetindedir. Herbir hasenenin Leyle-i Kadirde otuz bin olduğu gibi, bu Leyle-i Beratta herbir amel-i salihin ve herbir harf-i Kur’ân’ın sevabı yirmi bine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhûr-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyâli-i meşhurede on binler, yirmi bin veya otuz binlere çıkar. Bu geceler elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için, elden geldiği kadar Kur’ân’la ve istiğfar ve salâvatla meşgul olmak büyük bir kârdır. (Şualar, Sayfa 433)

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.

Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de'Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

Bazı rivayetlere göre bu gecede her hikmetli işin mukadderat programı tespit edilir. Bu geceyi ibadetle geçirmenin önemi büyüktür. Samimi bir yakarış, günahlara bir daha dönmemek üzere tövbe etmek belki de onu ebedi saadete ulaştıracaktır. Bazı rivayetlerde Kelb kabilesinin koyunlarının kılları adedince kimseleri affedeceği bildirilmiştir. Bu gece mağfiretin coştuğu bir gecedir.

Âlem-i İslamın kandilini tebrik ediyorum. Gecenin adına uygun şekilde, bütün Müslümanlar olarak beratımızın verilmesini niyaz ediyorum. Kandiliniz mübarek olsun. Bir yıllık amel tespitlerimizin hayra ve hayırlı işlere tebdil edilmesini niyaz ediyorum.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1708 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU