ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ

Ali SARIKAYA

01Mayıs2014, 23:11

Ali SARIKAYA

Yılın bereketli mevsimine geldik. Manevi hayatın baharı, rahmetin sağanak halinde gönül dünyamıza döküldüğü mevsim: Üç aylar. Zamanın çemberi döndü dolaştı yine rahmetin verimli damlalarını kalbimize ve gönlümüze dökmeye başladı. Bize, sadece elimizi açmak, gönlümüzü açmak, duygularımızı açmak kaldı.

         Maddi hayatımızın yılında nasıl ki mevsimler var, aynen bunun gibi manevi hayatımızın yılında da mevsimlere benzeyen zaman dilimleri vardır. Bir kısmı bahardır, bir kısmı yaz ve kış. Üç aylar bu mevsimin baharıdır. Baharda sular boz bulanık ve coşarak akarlar. Her taraf laleler, güller ve çiçeklerle bezenmiş vaziyettedir. Seyredenin dünyası bin bir çeşit renk cümbüşü ile donanır. İşte bu manevi bahar olan üç aylar, gönül dünyamızı kuşatacak, manevi hayatımıza renk cümbüşü ile çiçekler açtıracaktır.

         Bütün kainat bu gecelere hürmet etmektedir. Üç ayların içinde barındırdığı kandil geceleri, manevi hayatımızda kilometre taşlarıdır. Allah’ın rahmeti, Recep ayı ile diğer zamanlara göre daha bir coşar, Şaban ayında cömertliğini bir kat daha artırır, Ramazan’a gelindiğinde artık rahmetin sınırı insan idrakini zorlayacak dereceye ulaşır.

         Kul Rabbinin rahmetine doğru bir adım atarsa, O’nun rahmeti kuluna on adım atacaktır. Regaip, bolluk, cömertlik, bereket demektir. Allah da rahmetini bol bol göndermektedir. Rahmet bu şekilde yağarken bundan mahrum kalmak akıllı insanın işi olamaz.

         Peygamber Efendimiz (a.s.m), âlemlere rahmet olarak gönderilen O Şanlı Nebi, ümmetinin bu rahmete ne kadar koştuğunu görmek ister. Umum kainat, bir cihette onun bu âleme teşrifini alkışlamaktadır. Bu, bütün asırlar için geçerlidir. O’nun manevi şahsiyeti, bütün asırlardaki ümmetinin manevi hayatı ile daima alakadardır. Onun şu duası bütün asırlardaki bütün ümmeti için manevi bir kalkan olarak devam etmektedir. “Allah’ım, hakkımızda Recep ve Şa’ban ayını mübarek kıl, bizleri Ramazan ayına ulaştır.” Regaip kandili, bu mübarekliğin ilk basamağıdır. Bütün ümmet rahmetin kucağına kendisini atmalı, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) dua halkasının içine dahil olmalı ve bütün hissiyat ve zerreleri ile bu duaya fiilen ve halen amin demelidir.

         Regaip, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu Cehennemden azat olan Ramazan ayının habercisidir. Kademe kademe bu aya hazırlamadır.

REGAİB KANDİLİNİ NASIL GEÇİRMELİYİZ?

 

1. Kur'an-ı Kerim okuyarak,

2. Peygamberimiz ( a.s.m)'ın mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okuyarak,

3. Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek,

4. Allah rızası için namaz kılarak,

5. Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak,

6. Günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek,

7. Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak,

8. Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek,

9. Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek,

10. Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek,

11. Dargın ve küskünleri barıştırarak, değerlendirebiliriz.

Regaib kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah’ın lütuflarının bol bol verildiği bir gecedir ve üç ayların ilk kandil gecesidir. Kendimiz ve bütün İslam âlemi için, sema kapılarının sonuna kadar açıldığı, rahmetin sağanak halinde indiği böyle bir gecede nasibimize daha bol damlaların düşmesi, hayırlara vesile olması duaları ile kandiliniz mübarek olsun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1643 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU