DOĞUMLARIN EN KUTLUSU

Ali SARIKAYA

18Nisan2014, 17:34

Ali SARIKAYA

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) kainat ağacının en mukaddes meyvesidir. Kainatın aslî çekirdeği olduğu gibi, aynı zamanda en mukaddes meyvesidir. Mevcudatın varlık sebebi olduğu gibi devamının da sebebidir. Kendinden önceki bütün peygamberler onun hayattar kökleri, kendisinden sonra gelen bütün evliya onun taze meyveleridir. O bütün peygamberlere reis, bütün evliyanın serzâkiridir.

         Yeryüzü O’nun mescidi, Mekke mihrabı, Medine O’nun minberidir. O bütün ehl-i imana imam, bütün enbiyaya reis, bütün evliyanın efendisidir. İnsanlık tarihinin en büyük hatibi O’dur. Bütün davasını; mucizelerine istinat eden bütün peygamberler, kerametlerine itimat eden bütün evliyalar tasdik etmişlerdir. Bütün ümmeti, on dört asırdan beri adının anıldığı her yerde ona salevatlar getirerek bağlılığını yenilemektedir. Beş vakit namazda bütün mü’minler hayalen onun arkasında saf tutup omuz omuza, Kabe etrafında oluşan halkalardan bütün dünyaya yayılan saflarda yerini almaktadır. O’na hürmetini, bağlılığını göstermektedir.

         “… hâdise-i Muhammediye (a.s.m.), bütün benî âdemin en büyük hadisesi ve kâinatın en azametli meselesi”dir. (Şualar, Sayfa 225)

Kur’an’da en büyük makam Peygamber Efendimize verilmiştir. “Lâ ilâhe illâllah” rüknüne denk tutularak “Muhammedun Resulullah” denilmiş ve O’nun peygamberliği kainatın en büyük hakikati olarak ilan edilmiştir. Varlıkların en eşrefi O’dur.

Rabbimizi bize tarif eden en büyük üç delilden birisi O’dur. Necisin, nerden geliyorsun, bu dünyada vazifen nedir, nereye gideceksin ve akıbetin ne olacak diye insanlığa sorulan bu müthiş suallere en doğru ve ikna edici cevabı veren yine odur. Varlık âlemine Allah’ın en büyük lütfu odur.

Onun mahiyeti sadece dünyada yaşadığı kısa bir ömürle sınırlı değildir. “Sebep olan yapan gibidir” sırrınca, bütün ümmetinin bütün zamanlarda yapmış oldukları ibadet ve güzelliklerin bir misli onun hasenat defterine yazılmaktadır. Bütün kainat onun getirdiği nurla nurlanmıştır. Cehaletin gözünde ölü olan kainat onun getirdiği nur ile canlanmış ve hayatlanmıştır. Cinler ve insanlar, melekler ve bütün canlılar, hatta bütün kainat ona minnettardır ve onu tanıyorlar. Herkes kendi lisanı ile onu alkışlıyor ve ona dua ediyor. Hasenat defteri durmadan büyüyor. Yalnız Kur’an’ın okunması cihetiyle milyarlarca nurlar onun amel defterine girmeye devam ediyor. Onun manevi şahsiyeti kainatı ve ahireti kuşatan bir büyük Tuba ağacı hükmünü alıyor.

Onun en büyük mucizesi Kur’an olduğu gibi, Kur’an’ın da en büyük meselesi Muhammed’in (a.s.m.) hakikatidir. Kur’an’ın dörtte biri O’ndan bahsetmektedir. Kainatın tercümesi olan Kur’an’ın dörtte biri ondan bahsediyorsa kainatın her yerinde o vardır ve ondan bahsedilmektedir.

Ferman-ı Ezeli olan Kur’an O’nun (a.s.m.) sünnetine uymayı en önemli mesele yapmış, ona itaati kendisine itaat olarak ifade etmiştir. “Peygambere itaat eden, Allah'a itaat etmiş olur. Yüz çevirene gelince, Biz seni onların üzerine bekçi göndermedik.” (Nisâ Suresi, 80) Bütün bunları bildiği halde ona itaatten yüz çevirenin saçının her telinde on hüner olsa yine de ancak şeytana arkadaş olabilir.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bütün varlıklar için Allah’ın bir lütfudur. Onun nuru ile aydınlanan her iş ebediyete mazhardır. Cenab-ı Hak edebin envaını habibinde toplamıştır. O her meselede insanlığa örnektir. Saadete giden bütün yollar onun caddesinden geçmek zorundadır. Onsuz saadet mümkün değildir. Kurtuluş, ancak onun sünnet-i seniyyesi ile mümkün olacaktır. Mü’minler onu malından mülkünden, evlad ü ıyalinden, canından daha fazla sevmekle mükelleftirler. Dünya ve ahiret saadetleri onunla kaimdir.

On dört asrın arkasından bütün samimi duygularımızla ona bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Yağmurların damlaları, denizlerin dalgaları adedince salevatlar gönderiyoruz. Mahşer yerinde bu da benim ümmetimdendir demesi en büyük saltanat olacaktır. Selam sana ya Resulallah, binlerce, milyonlarca…

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1367 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU