Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ile Aktif Gazeteciler Cemiyeti Arasındaki Problem Nedir?

Ali CİHANGİR

20Mart2014, 08:46

Ali CİHANGİR

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ile Aktif Gazeteciler Cemiyeti arasında neden problem çıktı? 2009 yılından bugüne kadar Kadir kara’nın Cemiyeti ziyareti ile ilgili randevu talepleri neden reddedildi?

Bu konu ile ilgili kamuoyunda ve basın camiasında birilerinin yanlış bilgilendirmesi, bu durumdan farklı manalar çıkarması üzerine bu konuya açıklık getirme gereği duymuş bulunuyorum.
 

2009 Haziran başında Türkiye’mizin değerli şairlerinden Ahmet Selçuk İlkan, Adana Altın Koza Film Festivaline gelmişti. Radyo 80’den Şükrü Tozluklu, Ahmet Selçuk beyle görüştüğünü ve Osmaniye’ye davet ettiğini, program yapılırsa geleceğini söyledi. Bunun üzerine Aktif Gazeteciler Cemiyeti olarak Ahmet Selçuk İlkan’ı Osmaniye’ye getirmeye ve 12 Haziran 2009 Cuma akşama Şiir ve Müzik Gecesi yapmaya karar verdik. Ahmet Bey, “Değerli hemşerimiz Devlet Bahçeli Bey’in memleketine ilk kez gidiyorum. Onun hatırına sizden sadece masraflarımızı karşılamanızı istiyorum.” dedi. Bu durum bizi hayli mutlu etti ve kolları sıvadık…


Cumhuriyet Meydanında yapacağımız program ile ilgili sponsor görüşmeleri yaparken, meydandaki ses, ışık ve alanın düzenlenmesi için Belediye Başkanı Kadir kara ile görüşmek istedik. Şükrü Tozluklu ile birlikte Sayın Başkanın makamında durumu anlattık. O da Belediye Kültür Müdürü Hüseyin Azizoğlu’nu çağırdı, “Hüseyin Bey, Ali Beylere nasıl yardımcı oluruz?” dedi. Hüseyin Bey Aktif Gazeteciler Cemiyeti ve Belediye’nin birlikte düzenlediği bir program formatında gerekli desteği verebileceklerini söyledi. Başkan Kara talimatını vererek birlikte programı yapma kararı aldık.


Ne kadar masraf çıkarsa Belediye ve Cemiyet ortak ödeyecekti. Bilbortlar, afişler, davetiyeler hazırladık. Tüm görsellerde Osmaniye Belediyesi ve Cemiyetimizin logosunu birlikte kullandık. Bu arada sınav nedeniyle program açık alandan Ahmet Şekip Ersoy Kültür merkezine alındı. Masraflar iyice düşmüş oldu.


Bilbortlar asıldığında ise kıyamet kotu. Sen nasıl Aktif Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte program yaparsın, kim izin verdi sana…


Osmaniye’de bir gazeteci (Ben o gazetecinin kim olduğunu yazarak onun seviyesine inmek istemiyorum) dönemin MHP İl Başkanı aracılığı ile Kadir Kara’ya Aktif Gazeteciler Cemiyeti ile yapılacak programdan vazgeçmesini isterler.


Bu durumu öğrenince açıkçası çok şaşırdım ve Başkan Kara’yı aradım. Şükrü ile birlikte yanına gittik, “Başkanım böyle bir durum varmış, biz bilbortları astık, afişleri astık, davetiyeleri dağıttık, bu nasıl bir iş?”dediğimizde Kadir Bey çok üzgün bir yüzle “Ali Bey basın arasında böyle bir durumun olduğunu bilmiyordum.”


İsimler ve detaylar bende kalsın. Bir saate yakın bir konuşmanın ardından Kadir Bey, “Ne olursa olsun o zaman siz böyle devam edin” dedi ve biz çalışmalara devam ettik. Bir gün sonra Sayın Kutalmış Gürel, Şükrü Tozluklu’yu arayarak, “Abi, Başkanımın selamı var, şu gazetelerdeki reklamdan ve haber metninden belediyenin ismini çıkartmanızı rica ediyor. Bu konuda Başkanım çok sıkıntı çekiyor. Durum çok kötü.” der.


Çok detaylar var, yazsam kitap olur. Ama merak edenler Kutalmış Kardeşim Hacıdır, doğruyu söyler, kendisine güvenir ve inanırım, ona sorsunlar anlatır.


Biz de bu durumda haberden ve reklamdan Belediye Logosunu kaldırarak Başkana emir verenlerin isteğini yerine getirmiş olduk.


Sayın Başkan’ı gecemize davet ettik ancak gelmediler, gelemezdiler zaten…


Birkaç ay sonra sayın Başkan görev yaptığım gazeteye geldi, Ahmet Selçuk İlkan programı ile ilgili yaşananlardan dolayı kendisine birkaç ay müsaade etmemizi ve durumu düzelteceğini söyledi. 5 yıl bekledik…


Bu memlekette herkesin partili partisiz demeyerek hemşerimiz diye destek verdiği Sayın Devlet Bahçeli’nin memleketinde, onun partisinden seçilerek başkanlık yapacaksınız, siz iki kişiden birinin oyunu alacaksınız ve birine verdiğiniz sözden, birilerinin baskısıyla vazgeçeceksiniz…


Sayın Başkan o gün, kendisini bu duruma düşürenlere, “Kardeşim ben söz verdim, bu kez destek vereyim bir daha onların yanına yaklaşmam.” diyebilirdi ve onlar da gerçekten Kadir Başkanı sevselerdi, dost olarak görselerdi Başkanı bu duruma düşürmezlerdi.


Diğer taraftan birileri çıkıyor, “Size yani Akdeniz Matbaasına Kadir Başkan iş vermiyor, onun için tavır koyuyorsunuz.” diyor.


Belediyenin, Akdeniz Matbaası olarak bize iş vermediği doğrudur. Tavır olarak bunu gazetelerimizde ve matbaamızda elbette gösteriyoruz. Osmaniye’nin en kapsamlı matbaası olmamıza rağmen Kadir Kara döneminde matbaamızdan bir tek teklif bile alınmamıştır. Belediye’de 1 tane iş faturamız vardır oda Sağlık Müdürlüğü tarafından 2011 yılında yaptırılan 45 bin adet A4 ebatındaki Kuduz Broşürü ile ilgilidir. Bu broşürün KDV dahil toplam fiyatı ise 2 bin TL’dir. Bununla ilgili de Kadir Başkan, yine aynı kişiler tarafından “Nasıl Akdeniz Matbaasına iş verirsin” diye sıkıntı çekmiştir. Bu arada Osmaniye Belediyesi 45 bin adet A4 ebatındaki bu broşürü 2010 yılında 5 bin TL+KDV’den yaptırmıştır. Faturasını bizzat gördüğüm için yazıyorum.


Aktif Gazeteciler Cemiyeti kurumsal bir dernektir. Cemiyetimiz ile Akdeniz Matbaasının gönül birlikteliğinin ötesinde bir ilişkisi yoktur, olamazda. Ali Cihangir olarak nereye Gazetecilik kimliğimle, nereye Cemiyet kimliğimle ve nereye Matbaacı kimliğimle gideceğimi bilmeyecek kadar cahil birisi değilim.


2009 Haziranında Belediye Başkanı Kadir Kara Bey’in hareketi Aktif Gazeteciler Cemiyeti’nin kurumsal kişiliğine yöneliktir. Ali Cihangir’in şahsına değil…

Bu haber 2218 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU