Aydın Osmaniye Gazetesi

MAHALLİ SEÇİMLER VE TAHMİNLER

Mustafa ÖZKAN

13Mart2014, 11:09

Mustafa ÖZKAN

Perşembenin gelişi çarşambadan belli olurmuş.

30 Mart mahalli seçimlerini de 2009 seçimlerine  bakarak yorumlayalım.

29 mart 2009 seçiminde 378 sandıkta oy kullanılmıştır. Partilere göre oy dağılımı % 48.8le 47 bin oy MHP ye, %38.8le 36 bin Ak partiye, %6.3 le 6 bin oy CHP’ye verilmiştir. Diğer oylar da seçime katılan diğer partilere verilmiştir. İl Genel Meclisi oy dağılımına baktığımızda ise MHP 42bin, AK parti 36 bin, CHP 12 bin oy almıştır. 10 bin oyu diğerleri almışlar.

2009 seçimlerinde muhalefet partileri AK parti gelmesin de kim gelirse gelsin mantığıyla hareket etmişlerdi.undan dolayı CHP ile MHP arasında İl Genel meclisi oylarındaki değişime bakınca CHP Belediye başkanına verdiği desteği geri çekmiştir. Çekilen oy 6 bindir.

O dönemde CHP adayı tanınmıyor diye bir bahane söz konusuydu. Şimdi böyle bir bahane ileri sürülemez. Bu hem CHP’ye ve hem de adayına en büyük haksızlık olur. CHP adayı mevcut adaylar arasında en çok tanınanı ve çalışanıdır.

CHP İl Genel Meclisinde o seçimde oyunu MHP’ye vermediğine göre bu seçimde de hiçbir oyunu diğer partilere vermeyecektir.  MHP’nin İl düzeyindeki adayları arasında kendi adamlarını görmeyen ve MHP’ye kırılan seçmen de CHP’ye kayacaktır. Çünkü bu kitle ERDOĞAN karşıtı olan seçmendir.

MHP’den kopanlar değil Cemaatin uygulamasından dolayı bazı MHP’liler AK partiyi mazlum görerek Ak partiye oy verebilirler. Diğer partilerin oy verenleri sayıca az olduğu için kendi partilerini tercih ederler. MHP’nin avantajları GENEL BAŞKAN’ın buralı oluşu, Osmaniye seçmeninin Türkiye MHP %’sinin üzerinde oluşu ayrıca bir avantaj sağlıyor.

Cemaatin Osmaniye’de Kadir Kara döneminde bazı fırsatları değerlendirmesi adeta ittifakı yıllar öncesinden sağlanmıştır. Ancak Türkiye genelinde cemaatin oy oranı %2’yi geçmez. İlimizde konuştuğumuz bazı cemaatçi denilen şahıslar tutumu tasvip etmiyorlar. Bir kısım esnaf cemaatçiler “İstanbul’a giderdik de af buyurun yıkanmadan evimize geri dönerdik, Bunları inkâr edersek ALLAH bizi kör eder” diyorlar.

Şimdi Ak Partinin avantajlarına Mevcut aday kıs bir süre belediye başkanlığı yapmıştır. Belediye hizmeti ve Belediyeden maaş alanlar ve şimdilerde emekli olanlar Mehmet Gürbüz’ü takdir ediyorlar. Hem yemez ve hem de yedirmez diye de ekliyorlar.

CHP, MHP’ye oy vermez. İl genel Meclisi oylarını 2009 seçimlerinde kendi partisinde koruduğuna göre 2009 seçimine göre, Kadir Kara ile Mehmet Gürbüz arasında fark kapanma noktasına geliyor. Şunu da düşünürsek 2009 seçimlerinde Belediye başkanı adayı tespit edilirken Sayın Suat Önal başka bir cemaatin adayı olarak tepeden indi. Bu Ak partide şok tesiri yaptı. Bir kısım Üst düzey AK partililer Kadir Kara’yı desteklediler. Bu seçimde aradaki mesafe hayli daralmış görülüyor.

Üç adayın üçü de bizim için değerli insanlardır. Hangisi seçilirse şapkamızı çıkarırız ve tebrik ederiz. Görevleri esnasında bizlere bir görev düşerse yardımcıları oluruz.

Selem ve sevgilerimle

Bu haber 1002 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU