Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

KIBRISA KISA BİR GEZİ-2

Ali SARIKAYA

23Şubat2014, 08:40

Ali SARIKAYA

Geçen hafta Hz. Ömer türbesinden bahsetmiştik. Burası çok nezih bir mekan. Denizle karanın kesiştiği nokta. Bir tarafta mekanın sessizliği, diğer tarafta dalgaların hışırtısı, muazzam ortama martıların nağmeleri karışmakta ve harika bir ortam oluşmaktadır.

                Türbenin bakımı gayet güzel. Görevli bir imamı da var. Temizliğine de dikkat edildiği belli. Gündüz namazlarında orada bulunuyor. Meskun bir mahal olmadığı için geceleri kimse kalmıyor. Buradan giderken birkaç hatim okumuştuk. Birisini burada hatim duası ile tamamladık. Allah kabul etsin. İmam efendi de güzel bir dua etti. Allah razı olsun.

                Daha sonra Karaoğlanoğlu şehitliğine geçtik. Hemen deniz kenarında, harika bir mekan. Bakım ve temizliği güzel. Hemşerileri olarak defteri de bir şeyler yazıp imzaladık. Allah rahmet eylesin. Şehitlikte nöbet tutan asker, bizim Osmaniye’den geldiğimizi öğrenince bize güzel bir bilgilendirme yaptı. Durumu detaylıca anlattı. Kendisine ayrıca teşekkür ettik.

                Şehitliğin hemen yanı başında ağırlıklı olarak Rumların silahlarından oluşan bir silah müzesi var. Orayı gezdik. Ölüm kusan silahların ne kadar acımasız bir şekilde kullanıldığını yerinde gördük. İnsanoğlunun en büyük düşmanının yine insan olduğunu bariz bir şekilde burada görmek mümkündür. Anadolu’nun her tarafından rütbeli rütbesiz ana kuzuları, Allah’ın rahmet kucağında haşire kadar istirahatlarına burada devam edeceklerdir. Allah, burada yatan Müslümanların hepsine rahmet eylesin.

                Sonra büyük şehitliği gezdik. Temizlik ve tertibi gayet güzel yapılmış. Emeği geçenlere teşekkür etmek lazım. Aralarında gezerek onlara da bir yasin okuyup Allah’ın rahmetine havale ettik. Mezarların baş kısmına mermerden oyulmuş su kapları oraya gelen kuşların su içmeleri için çok yerinde ve güzel düşünülmüş, ancak derinlikleri biraz fazla olmuştur. Kuşlar dip kısmında olan suya yetişmekte zorlanmaktadır. Allah hepsinden razı olsun. Mekânları Cennet olsun. Âmin!

                Sonra askeri bölge içindeki Mavi Köşkü gezdik. MAVİ KÖŞK, İtalyan asıllı rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, 20. yy modern mimari teknikleri ile yapılmış olmasına karşın, doğu ve batı mimari üslupları ile Türk, Rum mimari özellikleri yanısıra İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özellikleri taşımaktadır. Paolides, kendisi meşhur bir silah tüccarıdır. Çözümünü kendisi üreten önemli bir mafyadır. Kıbrıs’ta dökülen her kandan onun sorumluluğu vardır. Rumları silahlandıran adam olarak bilinmektedir.

                Kıbrıs doğumlu olan Paolides italyan asıllı rumlardandır. Paolides Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğunun en büyük silah tüccarıdır. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios'un avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak her tarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilecektir. Kanlı vadinin tepe noktasında inşa edilen köşk bütün vadiye hakim bir konumdadır. Burasının seçilmesi de çok anlamlıdır. Kaçakçılık için önemli bir mevkidedir.

Haftaya da devam edelim.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 879 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU