Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

YAĞMUR DUASININ VAKTİ KAZA OLDU

Ali SARIKAYA

31Ocak2014, 10:34

Ali SARIKAYA

Geçen haftaki yazımızda kuraklık yağmur namazı ve yağmur duasının vaktidir, yağmuru getirmek için değildir demiştik. Bizim vazifemiz dua etmektir. Yağmuru verip vermemek Allah’ın hikmetine tabidir demiştik. Şayet yağmur gelirse duanın vakti kaza olmuştur diye yazmıştık. Allah yapılan genel anlamda duaları kabul etti ki yağmuru gönderdi. Allah’a binlerce şükürler olsun. Yağmurun damlaları adedince şükürler.

İnsan ne kadar aciz olduğunu bu kuraklıkla anladı. Yağmuru getirmeye gücünün yetmediğini gördü. Allah’tan başka bunu getirebilecek birinin olmadığını da anladı. Aczini ve zayıflığını anlayıp bunları dualarına vesile yaptı ve elini Allah’a açtı. Aczin ve fakrın kanatları ile kulluğun yüce makamına uçtu. Yağmuru ancak Allah’ın rahmeti verebilir diye elini ona açtı. Allah da bu yapılan duaları boş çevirmedi ve rahmetini yağmur damlaları şeklinde gönderdi. Binlerce şükrolsun.

İnsanın eline bir miktar nimet geçince şükrünü artırması gerekirken bu nimetleri kendinden bilip şükürsüzlüğe düşebiliyor. Nimeti artırıp ziyadeleştirecek olan şükürdür. Daha fazla nimet istiyorsanız daha çok şükredin diyor. Nimetin şükrü artıracağını Kur’an’da ifade ediyor. O zaman bu yağmurlar birer şükür istiyor. Devamı için Allah’a çok şükretmek gerekiyor.

Kuraklık bir musibet ise, yağmur da büyük bir nimettir. Musibetlerden Allah’a sığınmak gerektiği gibi, nimetlere de şükür gerekiyor. Yoksa o nimet elimizden kaçıp gitme ihtimali vardır. Bu durumda yağan yağmurdan dolayı bunu veren Allah’a onun damlaları kadar şükretmek, kıtlık ve kuraklıkla imtihan etmemesini niyaz etmek gerekecektir. Şimdi bu yağmurlara şükür duası zamanıdır.

"Ey Davud ailesi, şükredin! Kullarımdan şükredenler pek azdır." (Sebe Suresi, 13) Nimet eline geçen kimsenin aldandığı noktalardan birisi budur. Nimetin kıymetini bilmemek, onu verene şükretmemek. Bu durum nimetin elinden kaçmasına sebep olmaktadır. Buna meydan vermemek için nimetin kadrini bilmek, nimete şükür ile karşılık vermek gerekiyor.

Yağmurun kendisi rahmettir. Sonuçları da rahmete vesiledir. Ondan bütün bitkiler, hayvanlar, insanlar istifade etmektedir. Zaten bu durum büyük bir şükrü gerektirmektedir. Yer ile gök arasında sıkışan insan, elini ancak Allah’a açacak ve ona yalvaracaktır. Acizliğini ve fakirliğini ona itiraf edecektir. Böyle yaptığı takdirde görüldüğü gibi Allah da yağmuru, rahmeti gönderiyor.

Demek yağmur duasının zamanı bitti, şimdi rahmetten dolayı şükür zamanıdır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1036 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU