KURAKLIK VE YAĞMUR DUASI

Ali SARIKAYA

23Ocak2014, 22:05

Ali SARIKAYA

Allah belli ibadetlerin yapılmasını belli zamanlara tahsis etmiştir. O zaman gelmeden o ibadetler yapılmıyor. Tayin edilen zaman geldiğinde de o ibadetin vakti gelmiş olduğundan Allah rızası için o ibadet yerine getiriliyor. İşte bu ibadetlerden birisi de yağmur duasıdır.

         Nasıl beş vakit namazın belli vakitleri var. O vakitler geldiğinde o namaz ibadeti yerine getiriliyor. Dünyevi bir maksat beklenmiyor. Yapılan ibadet sadece Allah rızası için yapılıyor. Dünyaya ait şu işim olsun, şu dünyevi isteğim yerine gelsin diye namaz kılınmıyor, sadece Allah’ın emri olduğu için o ibadet yapılıyor. Çünkü ibadetlerde dünyevi bir maksat gözetilecek olursa, sadece o dünyevi maksadın yerine gelmesi için o ibadet yapılacak olursa ibadetteki ihlas ortadan kalktığı için o ibadet dünyevileşmiş olur ve kabul olma ihtimali çok düşer. Bu ihlasın yüksek kulesinden aşağıya düşmek gibidir.

         Güneş tutulması, küsuf namazı denilen bir ibadetin vaktidir. Güneş tutulduğu zaman bu namaz kılınır. Bu namaz, güneşi tutulmaktan kurtarmak için değildir. Zaten ne kadar tutulacağı o ilmin erbabı tarafından bilinmektedir. O halde küsuf namazının vakti, güneşin tutulma zamanıdır. Güneşi kurtarmak için değildir. Güneş tutulması gibi dünyaya ait önemli bir hadise zamanında, bu tutulmayı belli bir düzen içinde meydana getiren, hiçbir beşeri gücün bunu yapamayacağını bilen her insan, Allah’ın muhteşem gücü karşısında ona secde ederek, kul olduğunu ortaya koyması gerektiği için küsuf namazını kılar. Allah’ın büyüklüğü karşısında secde ederek hürmet ve tazimini gösterir.

         Kuraklık da yağmur namazı ve duasının vaktidir. Böylesine önemli bir hadise ile karşılaşan insan, dua ile karşılık vererek aczini ve zayıflığını göstermesi gerekir. Yağmur duasının da özü budur. Kul, kulluğunu gösterecek, aczini ve zaafını ortaya koyacak, eli yetişmediği, gücü yetmediği bu ihtiyacını Allah’tan isteyecektir. Yağmuru Allah’tan isteyecektir. Yağmur gelmezse, duam kabul olmadı demeyecek, duanın vakti bitmedi, dua etmeye devam etmeliyim diye düşünecektir.

         Yağmur duası yağmuru getirmek için değildir. Öğle namazının vakti girince nasıl öğle namazı kılınıyorsa, ramazan ayı gelince farz olan ramazan orucu tutuluyorsa, kuraklık da yağmur namazı ve duasının vaktidir. Böyle bir durumla karşılaşan insan bu dua ibadetini yerine getirecektir. Allah dua ibadetinin sevabını mutlaka verecektir. Bunu Kur’an’da vadetmektedir. Yani her duanın sevap olarak karşılığı ahirette verilecektir. Ancak bizim dünyevi isteğimiz olan yağmurun gelmesi Allah’ın hikmetine tabidir. İster yağmuru gönderir, ister göndermez.

         Bizim vazifemiz, kuraklık zamanında yağmur duasını yapmaktır. Duamızın sevap olarak karşılığı ahirette verilecektir. Dünyevi isteğimiz olan yağmuru getirmek Allah’ın hikmetine bağlıdır. Şayet yağmuru gönderirse, öper başımıza koyarız. Göndermezse de duanın vakti devam ediyor der ve dua etmeye devam ederiz.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1542 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU