Obesitenin sebep olduğu Hastalıklar

Dr.Mehmet NURDAĞ

24Aralık2013, 19:48

Dr.Mehmet NURDAĞ

Obezitenin yol açtığı hastalıklar Vücuttaki kalp ve damar, solunum, hormonal, sindirim, iskelet gibi sistemleri olumsuz yönde etkileyen obezite, bazı kanser türlerine de davetiye çıkartır.

Obezite ve Tip II Diyabet Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla artış gösteren Tip II Diabet, obezlerde, normal kilolulara göre yüzde 80 daha çok rastlanır. İnsülin direnci ve eksikliğiyle ortaya çıkan Tip II Diyabet’in görülme riski, bel/kalça oranı yüksek kişilerde ve abdominal yani organ etrafında fazla yağı olan kişilerde daha çok artar.

Obezite ve hipertansiyon Vücut ağırlığı ve yağ oranı yüksek olan obezlerdeki insülin direnci, kandaki insülinin aşırı derece artmasına neden olur. Bu durumda böbreklerden sodyumun geri emilimi artar. Aynı zamanda serbest radikallerle birlikte, hücre içindeki kalsiyum birikimini de artıran bu durum, obezlerdeki yüksek tansiyon, kalp hastalıklarını daha da artırır. Vücut ağırlığındaki 1 kilogramlık düşüş, tansiyonda da 1,2-1,6 gibi bir düşüşe neden olur.


Obezite ve kalp yetmezliği Hem obez, hem de yüksek tansiyonu olanların, kalp yetmezliğine yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan obezlerin çok sıkı takip edilip, sodyumdan fakir, potasyumdan zengin, kalsiyum ve magnezyum içeriği dengeli bir beslenme tedavisi görmesi zorunludur.

Obezite ve kolesterol Obezite ile yağ metabolizması arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Vücutta yağlar, trigliserit olarak depolanır. Obezitede, içinde kolesterolün de bulunduğu trigliseritler yükselir. Fakat bu yükseliş, olumsuz yönde gerçekleşir. Obezlerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL düşüş gösterirken, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL artar. 

HDL’nin düşüp, LDL ve VLDL’nin artması, kalp hastalıkları riskini ciddi oranda artırır. Kollesterol Diyabet Hipertansiyon Kanser hastalıkları Obezite ve iskelet sistemi hastalıkları Kilo ve yağ fazlalığına bağlı olarak obezlerde; kas, bel, kalça, diz ve eklem ağrıları oldukça sık görülür.

Genellikle pasif bir yaşam tarzları olan obezlerin, hareketsizlikten dolayı iskelet sistemleri hasar görür. Enerji harcamaları da az olan obezlerin, iskelet sistemi hastalıklarından korunmak için bir yandan zayıflarken, diğer yandan fiziksel aktivitelerini artırmaları gerekir. İskelet sistemi hastalıkları obeziteye eşlik ettiğinde, zayıflama diyetlerinde ürit asit seviyesi mutlaka kontrol edilmelidir.   Obezlerde gut hastalığı görülme riski de yüzde 40 artar. Obez hastalarda artan insülin direnci, serum ürik asit seviyesini de artırır ve gut hastalığı oluşur.   Obezite ve uyku bozuklukları Obezlerin sık yaşadığı sorunlarından birisi de uykudayken yaşadıkları solunum bozukluklarıdır. Bunlardan birisi olan uyku apnesinde kişi, nefesini 10 saniyeden fazla tutar. Uyku apnesi ertesi gün, yorgun uyanmaya, performans düşüklüğüne, baş ağrısına ve ses kısıklığına yol açar.   Obezite ve hormonlar Obez kadınlarda vücut yağının fazla olması; adet bozukluklarına, dolayısıyla kısırlığa ve tüylenmede artışa neden olur.

Obezite ve safra kesesi hastalıkları 20-30 yaşlarındaki obez kadınların safra keselerinde, normal kilolu kadınlardan 6 kez daha fazla taş oluşumu görülür. 60 yaşın üzerindeki beyaz obez kadınların üçte birinde safra hastalıkları ortaya çıkar.

Obezite ve kanser Obez erkeklerde; kolon, rektum ve prostat kanseri riski daha fazladır. Obesite kadınlarda ise; göğüs, serviks, rahim ve yumurtalık kanseri riski daha çoktur.


Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek Sağlıklı huzurlu ve mutlu kalınız...

Bu haber 2299 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU