ZULÜM

Ali SARIKAYA

19Aralık2013, 23:43

Ali SARIKAYA

Zulüm, bir hakkın ortadan kaldırılması, verilmesi gereken bir hakkın verilmemesi, çevresine veya kendi nefsine haksızlık etmek, mazlumun hakkını vermemektir. Bir başkasına eziyet etmek de zulümdür

Allah zulmü ve zalimi sevmiyor. Zulmedenleri şiddetle kınıyor. Hatta zulmetme şöyle dursun zulme meyletmeyi bile büyük bir suç kabul ediyor. Kur’an’da şöyle buyuruyor:

"Bir de sakın zulmedenlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da göremezsiniz." (Hud, 11/113)

“Şüphesiz ki, şirk (Allah’a ortak koşmak) büyük bir zulümdür!” (Lokman, 31/13)

“Allah onlara zulmetmedi. Fakat onlar kendi kendilerine zulmediyorlardı." (Nahl, 16/33)

Halk arasında şöyle bir söz vardır. Zor kapıdan girerse, şeriat bacadan çıkar. Yani zorun ve zorbalığın olduğu yerde kurallar olmaz. Gücün mutlaka bir hakkı vardır. Onu haksız olarak kullandığın yerde hukuk olmaz. Kurallar orada devre dışı kalmaktadır. Zora dağlar dayanmaz. Sadi-i Şirazi’nin güzel bir sözü var. Padişahken zulmedersen, padişahlıktan sonra dilenci olursun. Hazret-i Ali de bin kere mazlum olmak bir kere zalim olmaktan iyidir der. Hukukun olduğu yerde zulüm olmaz. Tabi hukuk doğru tespit edilmiş ve doğru uygulanmış ise.    
Bediuzzaman Said Nursi de divan-ı harp mahkemesinde beraat ettikten sonra Beyazıt meydanına doğru yürürken şöyle demiştir: “Zalimler için yaşasın cehennem.” Eğer Cehennem gibi bir temizleyici, haksızlıklara gerekli cezayı verici bir yer olmazsa mazlumların âhı arşa yükselecek, bu kadar feryat ise zulm ile abad olanın başına gök kubbeyi göçürecektir.

Haktan uzaklaşanlar aslında kendi nefislerine zulmetmektedirler. Sırtında akrep gezdirenler, bir müddet sonra onun iğnesi ile tanışacaklardır. Zulüm, bir akreptir. Sırtında taşıyanı bir gün sokması kaçınılmazdır.

“Adalet için en büyük talihsizlik, devleti idare edenlerin zalimliğidir.” der Hz.Ali (r.a.) Ve yine onun şöyle güzel bir sözü daha vardır. “Parçalayıcı ve yiyici yırtıcı hayvan, zalim ve zorba bir validen iyidir.”    Kişilerin haksızlıkları olduğu gibi devletin de haksızlıkları olur. Bunlar konuşarak, tartışarak, anlaşarak aşılması gerekir. Zulmü zulmile gidermek mümkün değildir. Böyle yapmak zulmü çoğaltır.

“Zulüm, ahde riayetsizlik ve hile denilen üç kötü haslet kimde varsa zararları yine kendisine dokunur.“   Hz.Ebubekir (r.a.)
 
“Senin iyiliğini isteyen kimse, yolunda şöyle bir diken var diyendir. Yolunu kaybedene iyi gidiyorsun demek şiddetli bir zulümdür.  (Sadi)
 
“ Zalimleri bağışlamak yoksullara cefadır.”    Sadi

Kurda merhamet etmek koyunlara zulümdür. Bu zulüm ve haksızlık milletin mukaddes değerlerine, malına veya canına karşı işlenmişse bu çok daha büyük bir zulümdür. Devletin ve milletin malında her ferdinin hakkı vardır. Bunları değersiz kılmak, zarara uğratmak hiçbir ferdinin hakkı olamaz. Milletin maddi ve manevi mukaddeslerini itibarsızlaştırmak, imkânlarına zarar vermek bütün bir millete karşı işlenmiş bir zulümdür. Arşı âlâyı titretmek kimin haddine.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1740 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU