YARATILAN HER ŞEY GÜZELDİR

Ali SARIKAYA

13Aralık2013, 19:06

Ali SARIKAYA

“O herşeyi en güzel şekilde yarattı.” (Secde Sûresi: 7.) Bu ayet-i kerime, yaratılan her şeyin, Allah’a bakan, yaratmasına bakan cihetinin güzel olduğunu, o kısımda hiçbir çirkinliğin olmadığını ifade etmektedir. İşin özüne bakıldığında kainatta hayır asıl, şer ise tebeidir, yani ikinci derecededir. Bize göre şer gibi görünen işler asılında ve işin özüne inildiğinde hayırdır. Şer olması sadece bize bakan kısmında, kişiye özel yönündedir. Allah’ın yaratmasında çirkinlik yoktur.

         Allah’ın yarattığı şeyler ya bizatihi güzeldir veya neticeleri itibariyle güzeldir. Mesela, var olmak güzeldir. Akıl sahibi olmak güzeldir. Bunlara kimsenin itirazı olmaz. Ancak kar, yağmur, fırtına gibi hadiselerin ilk bakışta güzellikleri görülmeyebilir. Doğrudan güzel kabul edilemeyebilir. Ancak onların da neticeleri itibariyle güzellikleri vardır. Sadece bize bakan, şahsımızı ilgilendiren kısmında zarar görmüş olmak, genel olarak onun zararlı olduğu anlamına gelmez. Allah’ın yaratması ise genele bakar. Bizim özelimiz ise tedbir almayı gerektirir. Tedbirsizlikten doğacak zararlar, o hadisenin zararı değil tedbirsizliğin zararıdır. Zahiri çirkinlik gibi görünen olayların arkasında birçok güzellik vardır. İnsanoğlu menfaatini öne çıkardığı için sadece kendi menfaatini düşünüyor, kendisine bakan kısmını görüyor, geneli göz ardı ediyor. O zaman da çok güzellikleri görmeyip menfaatine dokunan kısma çirkin diyor.

         “Bahar mevsiminde fırtınalı yağmur, çamurlu toprak perdesi altında, nihayetsiz güzel çiçek ve muntazam nebâtâtın tebessümleri saklanmış. Ve güz mevsiminin haşin tahribâtı, hazin firâk perdeleri arkasında, tecelliyât-ı Celâliye-i Sübhâniyenin mazharı olan kış hâdiselerinin tazyikinden ve tâzibinden muhâfaza etmek için, nazdar çiçeklerin dostları olan nâzenin hayvancıkları vazife-i hayattan terhis etmekle beraber, o kış perdesi altında nâzenin, taze, güzel bir bahara yer ihzar etmektir. Fırtına, zelzele, vebâ gibi hâdiselerin perdeleri altında gizlenen pek çok mânevî çiçeklerin inkişafı vardır. Tohumlar gibi neşv ü nemâsız kalan birçok istidad çekirdekleri, zâhiri çirkin görünen hâdiseler yüzünden sünbüllenip güzelleşir. Güyâ umum inkılâblar ve küllî tahavvüller birer mânevî yağmurdur.” (Sözler 210)

         İnsan, sadece gülü görüp, ondan mutlu oluyor. Dikeninden ise rahatsızdır. Halbuki o dikenler gülün etrafında nöbet tutan askerlerdir. Gül memleketinin askerleridir. O dikenler olmazsa o nazik ve nazenin gülü kim koruyup kollayacaktır? O dikenler birer kahramandır.

         Bize kötülük gibi görünen şeyler aslında istidatlarımızın gelişmesi için birer teşvik kamçısıdır. Hiç hastalık olmasa idi tıp ilmi gelişir miydi? Hep güzellikler olsa insan hiç tedbir alırmıydı?

ali_sarikaya@yahoo.com         

Bu haber 1726 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU