AYASOFYANIN HÜZNÜ BİTMELİ

Ali SARIKAYA

23Kasım2013, 22:16

Ali SARIKAYA

Ayasofya’nın hüznü artık bitmeli. Yılların hüznü, üzüntüsü, sabır çatlatan matemi artık son bulmalı. Sultan Ahmet ile Ayasofya’nın kucaklaşması sağlanmalıdır. Peygamberimizin (a.s.) övdüğü şehirde, onun övdüğü kumandanın hükümranlık hatırası olan bu mabedin çilesi artık tamamlanmalı ve mahzun mabedin talihi açılmalı, talihi ile birlikte kendi de ibadete açılmalıdır. Sayın Halaçoğlu’nun verdiği kanun teklifi gündeme alınmalı ve asırlık çile bitirilmelidir.

1934 te çıkarıldığı ifade edilen ve Sayın Halaçoğlu’nun da ifade ettiği gibi Resmi Gazete’ de yayınlanmayan sahte bir kararname ile kapatıldığı veya müzeye çevrildiği ifade edilen bu yanlışın mutlaka düzeltilmesi ve Fatih Sultan Mehmet’in hatırasına saygının gereği olarak ibadete açılması elzem hale gelmiştir. Bu kararname ifade edildiği gibi sahte ise gerçekten bu çok büyük bir ayıptır. Devletten beklenen en kısa zamanda bu ayıbı ortadan kaldırmak ve Ayasofya’yı ibadete açarak bunu telafi etmektir.

29 Mayıs İstanbul’un fethinin yıldönümleri bu yüzden hep mahzun geçmektedir. Hemen yanı başında bulunan ve manevi payanda görevi gören Sultan Ahmet’in bu kadim mabetle kucaklaşması temin edilmelidir. Bunu gök kubbe alkışlayacak, yeryüzü alkışlayacaktır. Saltanatın kuvveti ile imanın buluşup kaynaştığı bu mekanlar altı yüz sene süren bir imparatorluğun manevi hayatını, iç dinamiklerini dokuyor. Kapısına vurulan bu sahte kilidin açılması bir insanlık borcudur. En kısa zamanda gerçekleştirilmelidir.

Saray ile Sultanahmet arasına bir sun’i paravan konuldu. Ayasofya’nın minarelerine konan güvercinler bile iştahsız ötmeye başladılar. Hu hu ları fersiz ve cansız çıkmaya başladı. Minareler mahzun kaldı. Ayasofya’nın dilini susturdular. Milletimizin maneviyatına etki eden, Hızır buluşmaları bu mekanlarda gerçekleşmez oldu. Halk arasında, kırk gün sabah namazını Ayasofya’da kılarsan Hızır’la buluşursun diye bir inanış vardı. Bunun için ebeveynler  bunu uygulamak için çocuklarını oraya hiç fasıla vermeden kırk gün sabah namazlarına götürürlerdi. Şimdi Hızır da mahzun. Çünkü onunla şenlenen Ayasofya mahzun. Kırk gün sonra kendisi ile buluşacak olan cemaat mahzun.

Ne oldu da minarelerdeki ezan sustu? Tarihin derinliklerinden beri hep mabet olarak çalışan, yer ile göğü ezanlarla kucaklaştıran, ezanın âvâzesini âleme Davut gibi salan minareleri sustu. Sinan’ın payandaları bile onun çekiç seslerine hasret hale geldi. Ne İsa’ya, ne Musa’ya yaradı. İstanbul’un ufku karardı. Fatih’in laneti bunu yapanların üstünde bir kara bulut gibi duruyor. O büyük cihangirin, Peygamber müjdesine mazhar kumandanın sözü hala geçerli. Bedduası hala bazılarının üzerinde devam ediyor.

"Ayasofya kıyamete kadar camii olarak vakfedilmiştir. Bunu hiçbir kimse değiştiremez. Vakıf şartlarını kim değiştirirse Allâh'ın, meleklerin, bütün insanların lâneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın. Ebediyen cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebediyen merhamet olunmasın."

Bu bedduanın karşısında titremeyen vicdan olabilir mi? Taştan daha katı, merhamet yoksunu bir vicdan olması lazım gibi bu bedduaya aldırış etmesin.

Ayasofya, fethin sembolüdür. Onun cami olması Fatih’in hükümranlık hakkıdır. Müze olarak tutulması acaba neyi temsil ediyor? Gönlünde tarihine karşı azıcık bir sevgisi olanlar, bunu tarihin kendisine yüklediği, cami olma, akıl ile kalbi buluşturma, sarayla Sultanahmet arasında köprü olma işlevine geri döndürme vicdani sorumluluğunu taşıması gerekmektedir. Sema bütün ecramıyla gülerken, mahzun Ayasofya ağlıyor. Yıllarca akan gözyaşı sel oldu. Yılların eskitemediği bu ulu mabedi kederi ile baş başa bırakanlar, Fatih’in lanetinden kurtulamayacaklardır. Fatih’in duası bizim de duamızdır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1717 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU