BAŞÖRTÜSÜ GÜNDEMİ

Ali SARIKAYA

31Ekim2013, 13:27

Ali SARIKAYA

Başörtüsü ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme oturdu. Hiç olmaması gereken bir tartışma yeniden ısıtılıp gündeme taşındı. Konu üzerindeki hassasiyet herkes tarafından bilinmekle birlikte bunları tekrar kaşımanın ve bunca mağduriyetlerin ardından hala olumsuz bakmanın kime ne faydası olur? Meydana gelen yumuşama ortamında buna paralel olarak bu konunun da çözüme kavuşması, mağduriyetlerin giderilmesi herkesi mutlu etmesi gerekmez mi? Bütün bunlara rağmen neden hala mağduriyetler üzerinden yeni sıkıntılar arzu ediliyor?

Başörtüsü serbest olursa bundan sonra başı açıklara mahalle baskısı olurmuş. Onların hürriyetleri elinden alınırmış. Onun için buna fırsat verilmemesi gerekirmiş. Bunların böyle olacağı nereden biliniyor? Çünkü onlar öyle yaptılar. Herkesi kendileri gibi tanıyorlar. Kendilerinin yaptığı haksızlığı, zulmü, mağduriyetleri başkalarının da yapacağını düşünüyorlar. İşte bu noktada yanılıyorlar. Zulmile âbâd olunmayacağını bütün bu mağduriyetleri yaşayanlar biliyorlar. Kendileri haksızlığa uğramış olsalar bile dönüp onlardan intikam almayacaklar, yeni mağduriyetler meydana getirmeyeceklerdir. Herkes yaptığının hesabını Allah’a verecektir.

Allah’ın emrini yerine getirmekten başka niyet ve düşüncesi olmayan bu insanlar dönüp yeni haksızlıklar yapmayacaktır. Vehim içinde olanlar bundan emin olabilirler. Müsterih olsunlar.

"Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz." (Nur, 24/31)

Başını örten insanlar Allah’ın bu emrine uymak için bunu yapıyorlar. Başka hiçbir niyetleri olamaz. Olursa samimiyetten uzaklaştıkları için etkili olmazlar. Sadece göze hitap etmek yetmez, gönüle hitap etmek ise ancak ihlas ve samimiyetle mümkündür. Samimiyetin ölçüsü ise sadece Allah rızası için yapmaktır. Dünyevi hiçbir maksat bu yüce gayeye gölge düşüremez. Çünkü Allah’ı razı ettikten sonra insanların rızasını tahsile çaba harcamak gerekmez. İnsanlar da kendiliklerinden buna rıza gösterirse o daha da güzeldir.

Allah doğruların yardımcısıdır. Haksızlık yapanların endişesi boşunadır. Telaşlanmalarını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Herkesi kendileri gibi düşünmeleri de yanlıştır. Böylesine absürt bir konuyu ülkenin gündeminden kaldırmak lazımdır. İnşallah hayırlı olacaktır.

Kimsenin telaşlanmasına gerek yoktur.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 2305 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU