BEDİUZZAMAN SEMPOZYUMU

Ali SARIKAYA

26Eylül2013, 15:51

Ali SARIKAYA

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından Bediuzzaman Sempozyumunun 10.su İstanbul’da düzenlendi. Sempozyuma Sayın Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, AK Parti Sözcüsü Sayın Hüseyin Çelik de katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez’in ve Bekir Bozdağ’ın konuşmasından bir bölümü köşemize almak istiyoruz.

Başta Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri olmak üzere Nübüvvet-i Mutlaka'nın ve Nübüvet-i Muhammediye'nin (asm) gerçek mirasçılarını rahmetle yad ediyorum. Rabbimiz sayısız yollarla bizlere mesajını gönderebilirdi. Ama en güzel yolu Peygamber Efendimizle (asm) mesajlarını insanlığa göndermiştir.

Bediüzzaman Hazretlerinin sözleri ile devam ediyorum: "Madem yapan bilir, elbette bilen konuşur. Madem konuşacak; elbette zîşuur ve zîfikir ve konuşmasını bilenlerle konuşacak. Madem zîfikirle konuşacak; elbette zîşuurun içinde en cemiyetli ve şuuru küllî olan insan nev’iyle konuşacaktır. Madem insan nev’iyle konuşacak; elbette insanlar içinde kàbil-i hitap ve mükemmel insan olanlarla konuşacak. Madem en mükemmel ve istidadı en yüksek ve ahlâkı ulvî ve nev-i beşere muktedâ olacak olanlarla konuşacaktır. Elbette, dost ve düşmanın ittifakıyla, en yüksek istidatta ve en âli ahlâkta ve nev-i beşerin humsu ona iktidâ etmiş ve nısf-ı arz onun hükm-ü mânevîsi altına girmiş ve istikbal onun getirdiği nurun ziyasıyla bin üç yüz sene ışıklanmış ve beşerin nuranî kısmı ve ehl-i imanı mütemadiyen günde beş defa onunla tecdid-i biat edip ona dua-yı rahmet ve saadet edip ona medih ve muhabbet etmiş olan Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm ile konuşacak ve konuşmuş; ve resul yapacak ve yapmış; ve sair nev-i beşere rehber yapacak ve yapmıştır."

Bediüzzaman'a göre Rabbimizi bize tanıtan üç büyük muallim var. Birincisi kitabı kebiri kainat, ikincisi Kur'an-ı Azimüşşan. Üçüncüsü de Nebi, Enbiya ve hiç şüphesiz bu muallimlerin en büyüğü Muhammed Mustafa'dır (asm).

Resul-i Ekremin (asm) en büyük mucizesi nedir diye sorsanız, -Üstad Bediüzzamanı'n eserlerini de incelediğinizde görülür ki- yeryüzünün en bereketsiz topraklarında, en bedevi toplumundan medeni bir toplumu inşa etmiş olmasıdır.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatına değinerek Bediüzzaman, inandığı gibi yaşadığı için zindandan zindana gönderilmiştir, diyerek Üstad'ın yılmadığına dikkat çekti. Bozdağ şöyle devam etti: "Nur yayılmasın diye adeta etrafı karanlıklarla örülmüştür. Onun sahip olduğu ilim ve davası bu karanlık duvarları yıkmayı başarmıştır.

Bediüzzaman'ı milyonlar hatırlıyor
Bediüzzaman Said Nursi büyük bir alimdir, büyük bir iman ve dava adamıdır. Onun esas davası, inandığı gibi yaşamak ve başkalarının da aynı iman ve şuurla yaşamasını temin etmektir. Hem de eserleriyle yerine getirmiştir. Hayatının her anında inandıklarının gereğini yapıp yazıp söylemiştir. İmanından, amelinden, irfanından davasından, hasılı insanlığından, Müslümanlığından hayatının hiçbir anında taviz vermemiştir. İnandığı gibi yaşadığı için zindandan zindana gönderilmiştir. Nur yayılmasın diye adeta etrafı karanlıklarla örülmüştür. Onun sahip olduğu ilim ve davası bu karanlık duvarları yıkmayı başarmıştır. Her tarafa bu aydınlık ulaşmıştır. 'Kanunun neresinden ceza veririz' diye bakanlar, onu yakalamaya çalışanlar, sürgüne gönderenleri bugün bilenler, hatırlayanlar yok. Ama Bediüzzaman Hazretlerini bu salondakiler gibi yüzler, milyonlar biliyor, milyonlar hatırlıyor." ifadelerini kullandı.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 2054 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU