ADNAN MENDERES

Av.Feyzullah CİHANGİR

20Eylül2013, 15:42

Av.Feyzullah CİHANGİR

16 Eylül günü Rahmetli Adnan Menderesin vefat yıldönümü olarak yad edildi. Siyaset tarihine kara bir leke olarak giren bu idam Türkiye’de demokrasinin ne kadar kolay alt edilebileceğinin sembolü oldu yıllarca. Menderes tartışmasız Türk demokrasi tarihinde acı bedel ödeyen siyasetçilerin başında gelir.

Utanç verici bir yargılamadan sonra alelacele idam edilen Menderes ülkemizde demokrasi taraftarlarına ilham veren en önemli siyasetçidir. Onuru hiçe sayıldı, ezildi, katledildi ama gönüllerdeki yerine hiçbir leke sürülemedi. Beyaz elbisesiyle darağacında bulunan fotoğrafı hala insanın vicdanını kanatmaya yetiyor. Rahmetli Menderes bugün milyonlarca kişi tarafından rahmetle anılırken O’nu darağacına gönderenler yargı ve siyasetin utanç müzesine kaldırılmış durumdalar ve hiçbir insani değeri temsil etmiyorlar.

Menderes bugün her zamankinden daha fazla seviliyor hiç şüphesiz. Bugün siyaseten Adnan Menderes ile aynı kaynaktan beslenmemiş olanlar dahi O’nun posterleri altında demokrasiden bahsediyorlar. Bu her insana nasip olacak bir durum değil.

Rahmetli Menderes otoriter iktidarın kişisel ibadetlere müdahale edebilecek kadar azgınlaştığı kirli bir oyunu bozmuş ve Ezan’ın aslına uygun şekilde okunmasını serbest kılmıştı. Bugün bu kadar büyük bir sevgiye mazhar olmasının önemli nedenlerinden birisi de budur hiç kuşkusuz.

Anadolu insanının değer yargıları ve inançlarıyla savaşmak yerine oralara yatırım ve istihdam götürmeyi tercih eden Menderes’i anlatan en güzel söz kullanmış olduğu seçim sloganıdır: “Yeter! Söz Milletin”

Menderes’in karşısında batılılaşma saplantısı yüzünden halkından nefret eden ve halkın dini hatırlatan her türlü değerine saygısızca savaş açan bir zihniyet yer almaktaydı. Bu zihniyet bir Başbakan’ı hiç acımadan idam edebilecek kadar pervasız, hukuksuzdu.

İnançlı olan ancak dindar denilemeyecek birisi olan Adnan Menderes Türk kimliğinin İslami bağlarından koparılması konusunda oynanan kirli oyunu bozan adam olarak da hatırlanacak hiç şüphesiz.

Bu siyasi duruşu ve tercihiyle inanan insanların din ve vicdan hürriyetini güvence altına almış, Türkiye’nin şahsiyetli bir kimlik geliştirmesine katkıda bulunmuş, yeraltına itilmeye çalışılan İslami kesimin demokrasi ile olan bağlarının güçlenmesine ve bu kesimin de modern dünya ile uyumlu şekilde yaşamasına önayak olmuştur.

Bugün İslami kesim içerisinde hala demokrasiye kuşkuyla yaklaşanların Menderes’i iyi anlamaları şart. Türkiye bugün Irak, Suriye ve Mısır gibi ülkelere model olabilme cüreti gösteriyorsa bunda Adnan Menderes ve arkadaşları tarafından başlatılan demokrasi iradesinin büyük katkısı vardır.

 

Hataları ve sevaplarıyla birlikte ahirete intikal eden rahmetli Menderes’in halefleri O’nu örnek almakla gurur duyabilirler.

Allah rahmet etsin.

Bu haber 3257 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU