Aydın Osmaniye Gazetesi

ORTADOĞUNUN GELECEĞİ

Ali SARIKAYA

09Eylül2013, 09:04

Ali SARIKAYA

ORTADOĞUNUN GELECEĞİ

ALİ SARIKAYA

Ortadoğu, insanlık tarihinin başladığı mekan. Medeniyetlere beşiklik etmiş bir dünya Cennet i. Bereketli toprakları yüzünden her devirde sinesi kazılan, bağrındaki zenginliklerin gün yüzüne çıkarılması için hırs ve tama’ duygularının kesiştiği ve çatıştığı yer. Zenginliği her zaman insanların hasedini celp etmesinden dolayı kan ve gözyaşının eksik olmadığı topraklar.

Yüzlerce peygamberi ağırlamış, maddi manevi yıkılışlar ve dirilişler yaşamış, zaman olmuş tarih sahnesinden silinmiş gibi görünse de ardından yeniden ayağa kalkmış bir dünya güzeli.

Zenginliği başına hep bela olmuş yer. Üstünde yeşilin az olduğuna bakmayın, o çölün altında dünyanın zenginliği yatmaktadır. Zenginlik varlık ve huzur vermesi gerekirken bu bölgede kan ve gözyaşı bırakmıştır. Zenginlik başına bela olmuştur. Hz. Nuh’dan (a.s.) bu yana başından fırtına eksik olmamıştır. Dün böyleydi, bugün de böyle.

Dört yüz yılı aşkın bir süre Osmanlı burada büyük oranda huzuru sağlamış, saadet asrından sonra en büyük sükuneti sağlamıştır. Şam Tarihi adlı eserde bir cümle görmüştüm. Dünyadaki bütün Müslümanların Abdülhamit Han’a dua etmesini istiyordu. Çünkü onun gitmesinden sonra Deccallığın başlayacağı ve bu bölgenin çivisinin kopacağı mealinde ifadeler vardı. Son yüz yılın hadiselerine bakıldığında bu ifadelerin gerçeklerle örtüştüğü görülmektedir. Dünyanın son demlerinde de büyük fitneler yine bu bölgenin ayrılmaz parçası gibi gözüküyor.

Bugünkü huzursuzluğun temelinde Yahudilerin bu bölgede yerleşmeleri yatmaktadır. Onun güvenliği adına bütün Ortadoğu’nun güvenliği heder edilmiştir. Buna sebep olanlar da bir zaman gelecek bu gözyaşlarının içinde boğulmaya mahkum olacaklardır. Bu durumu Peygamber Efendimizin dilinden dinleyelim.

EbûHüreyre (ra) bildirmiştir: “Resûl-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm şöyle buyurdu: ‘Müslümanlarla Yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. O harpte Müslümanlar (gâlip gelerek) Yahudileri öldürecekler. Öyle ki, Yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş veya ağaç; ‘Ey Müslüman, Ey Allah’ın kulu, şu arkamdaki Yahudi’dir, gel de onu öldür!’ diye haber verecektir. Sadece Garkad ağacı müstesna, çünkü o, Yahudilerin ağaçlarındandır.” (Müslim, Fiten, 82)

Edebiyatta ağaç, sığınak=oba=memleket, ana ve devleti temsil eder. Dini olarak ise inancı, hayatı temsil eder. Yahudilerin şirretlikleri o kadar ileri gidecek ki sığındığı bütün sığınaklar ve memleketler, ana gibi kendisine şefkat gösteren, hamisi olan devletler onun bu zulmüne dayanamayacak, onu himaye etmekten vazgeçecekler. Burası sabır taşının çatladığı yerdir. Taş, sertliği, dışlanmışlığı, kalp katılığını temsil etmektedir. Sevgilinin (a.s.m.) avucuna girince o taş suskunluğu bırakıp en büyük hakikati haykırıyordu. Kıyamete yakın yine haykıracak, arkamda Yahudi var diyecek.

Bütün bunların olması için bir vakt-i merhuna, muayyen bir zamana, tamamlanması gereken bir çileye ihtiyaç gözükmektedir. Bu çilenin tahammül sınırlarını zorlamamasını diliyoruz. Kan ve gözyaşının daha fazla sürmemesini istiyoruz. Allah’ım, bu kadar çile yetsin diyoruz. Kur’an’da bize öğrettiğin şekilde dua ediyoruz. Bu bölgedeki Müslümanlara tahammül edemeyeceği yükü yükleme. Ne çare ki henüz çile bitmemiş görünüyor. “Yoksa siz, daha önce geçmiş ümmetlerin başlarına gelen durumlara mâruz kalmadan cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlar öyle ezici mihnetlere, öyle zorluklara dûçar oldular, öyle şiddetle sarsıldılar ki, Peygamber ile yanındaki müminler bile "Allah’ın vaad ettiği yardım ne zaman yetişecek?" diyecek duruma geldiler. İyi bilin ki Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara Suresi, 214)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1043 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU