YİNE BİR VEFAT

Ali SARIKAYA

02Mayıs2013, 18:04

Ali SARIKAYA

Nihat Sarpkaya ile tanışmamız yıllar öncesine dayanmaktadır. Osmaniye’ye ilk geldiğim yıllarda kendisi ile tanışmıştım. Yaklaşık otuz beş sene önce. 02 Mayıs 2013 tarihinde rahmet-i Rahman’a kavuştu. Allah kendisine gani gani rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. Kur’an’ın rehberliğinde Peygamber Efendimize komşu olsun, inşaallah.

         Bir dostumun daha ahirete irtihali vesilesiyle ölüm üzerine birkaç söz etmek istiyorum. İnsan bu dünyaya ticaret ve memuriyet için gelmiştir. Ticaretini bitiren ve memuriyetini tamamlayan buradan ayrılacaktır. Çünkü burası geçici bir mekandır. Hiç kimse burada ebedi olarak kalmayacaktır. Ticaretin ve memuriyetin sonucunu almak üzere ahiret yurduna intikal edilecektir. Asıl vatan orasıdır. Burası hadisin tabiriyle bir gölgeliktir. Bir miktar dinlendikten sonra yola devam edilecektir. Öyle de olmaktadır.

         Kendisini Rahman ve Rahim olarak tanıtan Yüce Rabbimizin ebediyet yurduna gidilecektir. Herkes sahibini ve Malikini bilecek ve bulacaktır.

“Ey insan! Bilir misin nereye gidiyorsun ve nereye sevk olunuyorsun? Otuz İkinci Sözün âhirinde denildiği gibi, dünyanın bin sene mesudâne hayatı, bir saat hayatına mukabil gelmeyen Cennet hayatının; ve o Cennet hayatının dahi bin senesi, bir saat rüyet-i cemâline mukabil gelmeyen bir Cemîl-i Zülcelâlin daire-i rahmetine ve mertebe-i huzuruna gidiyorsun. Müptelâ ve meftun ve müştak olduğunuz mecazî mahbuplarda ve bütün mevcudat-ı dünyeviyedeki hüsün ve cemal, Onun cilve-i cemâlinin ve hüsn-ü esmâsının bir nevi gölgesi; ve bütün Cennet, bütün letâfetiyle, bir cilve-i rahmeti; ve bütün iştiyaklar ve muhabbetler ve incizaplar ve câzibeler, bir lem’a-i muhabbeti olan bir Mâbud-u Lemyezelin, bir Mahbub-u Lâyezâlin daire-i huzuruna gidiyorsunuz. Ve ziyafetgâh-ı ebedîsi olan Cennete çağırılıyorsunuz. Öyleyse, kabir kapısına ağlayarak değil, gülerek giriniz.

Hem şu kelime şöyle müjde veriyor, diyor ki:Ey insan! Fenâya, ademe, hiçliğe, zulümata, nisyana, çürümeye, dağılmaya ve kesrette boğulmaya gittiğinizi tevehhüm edip düşünmeyiniz. Siz fenâya değil, bekaya gidiyorsunuz. Ademe değil, vücud-u daimîye sevk olunuyorsunuz. Zulümata değil, âlem-i nura giriyorsunuz. Sahip ve Mâlik-i Hakikînin tarafına gidiyorsunuz. Ve Sultan-ı Ezelînin payitahtına dönüyorsunuz. Kesrette boğulmaya değil, vahdet dairesinde teneffüs edeceksiniz. Firaka değil, visale müteveccihsiniz.” (Mektubat, Sayfa 223)

         Allah Nihat kardeşimizin kabrini pürnur etsin. Peygamberimizin şefaatine nail eylesin. Mekanını Cennet eylesin. Amin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1859 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU