Aydın Osmaniye Gazetesi

YENİDEN İLÇE OLMAK

Doç.Dr.Mehmet CİHANGİR

11Ocak2011, 18:38

Doç.Dr.Mehmet CİHANGİR

Y. Doç. Dr. Mehmet CİHANGİR

Kanımca başlık bile yeterince itici ve tepki çekici… Ben sadece sözle ifade ettim eminim çok sayıda tepki yazısı alacağım. Ancak halkımızın bu yönde yapılan çalışmalardan haberdar olduğundan emin değilim.

Hatırlayınız… Cumhuriyetin ilk yıllarında Osmaniye Cebel-i Bereket adıyla vilayettir. Peki neden vilayet yapılmıştır Cebel… 1865 Yılında bölgede başlatılan ıslah çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla… İfade etmem gerekirse “ıslah” kelimesi her zaman incitmiştir beni. Ne hazindirki bu kelime Osmanlı Arşivlerinde aynen vardır.

Babamız sorardı bize çocukken: “Ne zamandan beri müslümansın oğlum?” Cevabımız hazırdı: “ Galu beladan beri”  Babam gülerdi ve o meşhur “ıslah” günlerine ait duyduğu bir hatırayı anlatırdı bize… Malum…  Islah Ordusu adı verilen Osmanlı Ordusu,  halkı dağdan ovaya, bugünkü Osmaniye’ye indirmeye çalışırken ciddi biçimde zor kullanmış ve halkı yıldırmıştır. Ve sene 1865’tir. Bu sırada direnen halktan yakalananlar Derviş Paşa’nın huzuruna çıkartılmakta… O dönemde zulmüyle meşhur bir hemşehrimiz yakalanır… Derviş Paşa adamın pek müslümanca görünmeyen hayat hikayesini öğrenir ve  babamın bize sorduğu soruyu sorar adama: “Ne zamandan beri müslümansın?”

Derviş Paşa’yı tanımayan adamcağız cevaplar soruyu: “Derviş Paşa geldiğinden beri” …

B u hatıra tatlı bir tebessüm getirir her zaman yüzüme…

Bir müddet sonra halk artık dağlardan ovaya indirilir. Derviş Paşa çekilir geri gider geldiği yerlere. Bugünkü Cebel (Yarpuz) Yaylası merkezli vilayet bir müddet daha devam eder. Artık bu anlamda işlevini yitiren vilayet bir müddet sonra ilçeye döndürülür.

O dönemde buna verilen tepkiler güzel bir inceleme konusu olabilir. Ve bu araştırma yapılıp yayınlanmalıdır kanımca…

Uzun yıllar ilçe olarak kalan Osmaniye Adana’nın uzağında kalmanın da etkisiyle sıradan bir ilçe muamelesi görmüştür doğal olarak.

Ancak gerek ormanlarla ve yaylalarla iç içe olması, gerek Doğu-Güneydoğuya geçiş noktasında bulunması, gerekse denize olan yakınlığı ile hep dikkat çeken bir yer olmuş…

Bazı insanların dünyadan ayrılması bile bazen halka hizmet olabilmekte. Rahmetli Belediye Başkanımız Musa Şahin Beyefendi’nin elim bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle yapılan belediye başkanlığı seçimleri öncesinde siyasiler Osmaniye’ye il olma sözü vermişler ve bu sözü de tutmuşlar.

Amacımız o günden bu yana nelerin değiştiğini tartışmak değil. Belki ileride onu da yaparız. Amacımız yakın zamanda şehrimize yapılan bir haksızlığa halkımızın veremediği tepkiyi gündeme getirmek…

Bir dönemde siyasilerimizin de etkisiyle Osmaniye kalkınmada öncelikli bölge statüsüne alındı. Bunu takip eden süreçte ciddi teşvikler verildi şehrimize. Bu sayede yoğun bir işadamı şehrimize geldi ve yatırımlarını burada yapmaya başladı.

Bu yatırımların meyveleri uzun dönemde çok net olarak görülecektir.

Adana, K.Maraş, Gaziantep ve Hatay medyasını yakından takip edenler görmüştür yapılanları. O kadar çok yazı yazılmış, o kadar çok program yapılmıştır ki Osmaniye’ye verilen teşviklerin haksız olduğuna odaklanan… Onlara göre illeri Osmaniye yüzünden geri kalmaktadır… Ve ortak hareket etmişler, ekipler kurarak Ankara’da hem üst düzet bürokratlarla hem bizzat Meclis’te kulis yapmışlardır.

Amaç Osmaniye’ye verilen teşvikleri azaltmaktır…

Ve yeni teşvik yasası yakın dönemde çıkmıştır. Peki nasıl çıkmıştır? İçeriği nasıldır?

Cevap: Osmaniye teşvik kapsamından çıkartılmamıştır ancak teşvikler ciddi biçimde kısıtlanmıştır…

Nerede tepkimiz? Belki çıkartacağımız ders bu olayın kulağımıza küpe olmasıdır…

Kaldıki bu saatten sonraki tepkinin bir anlamı var mıdır? Bilemiyorum ama Temel gibi düşünmek de doğru mu sizce?

Bilinen bir fıkra. Temel bir suç nedeniyle asılacak. Darağacına çıkartmışlar ve sormuşlar: Son isteğin nedir, var mıdır bir sözün”… Temel acı acı gülmüş ve eklemiş: “Haçan vardur… Ha bu da bana ders olsun”

Alacak başka derslerin kalmaması dileğiyle…

NOT: Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz geçen hafta dikkate sunduğumuz okul kayıt ücretleri konusunda bizleri arayarak konuyu takip ettiklerini, bu anlamda yayınladıkları bir yazıyı tüm müdürlüklere gönderdiklerini, konunun üzerinde hassasiyetle durmaya devam edeceklerini ifade etmişlerdir. İlgileri nedeniyle kendilerine teşekkür ediyor benzer şikeyetlerin en azından azalarak sona ermesini bekliyoruz.

Bu haber 1348 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU