IRKÇILIK FİKRİ

Ali SARIKAYA

01Şubat2013, 11:39

Ali SARIKAYA

Son günlerin en çok tartışılan konularından birisi TBMM’de yapılan ve ırkçılık fikrini öne çıkaran bir konuşma oldu. Irkçılık fikri, 19. Asrın sonunda fazlaca öne çıkan bir konu idi. Ancak, günümüzde insan haklarının öne çıkması sonucu popülaritesini yitirdi ve gündemin geri sıralarına düştü.

Irkçılık fikri, birleştirici olmaktan çok parçalayıcı ve bölücü olmaktadır. Hele Anadolu gibi yüzyılların birikimine sahip, yüzlerce medeniyete beşiklik etmiş, milletlerin birbirine alabildiğince karıştığı bir bölgede daha da çok ayrıştırıcı olacaktır.

İslamiyet, cahiliye ırkçılığına karşıdır. Irkın üstünlüğüne dayanan bu düşünceyi kesinlikle reddetmektedir. Peygamber Efendimizin (a.s.m.) ümmetine son nasihatlerini ihtiva eden veda hutbesinde bu düşünceyi ortadan kaldırmış ve şöyle demiştir: “Ey insanlar!  Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında  en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır.”

Herkesin aynı anadan ve babadan geldiğini ifade eden bu açık beyana karşı nasıl oluyor da bir kısım insanlar, kendilerini diğerlerinden üstün sayabiliyor? Yaratılışında var olmayan bir üstünlüğü, kendi hevesinden ortaya çıkarabiliyor ve ona bir kutsiyet verebiliyor? Herkesin aslı toprak, herkesin atası Adem (a.s.) olacak, buna rağmen bazı insanlar diğerlerinden üstün olacak. Bu üstünlük hangi sebepten dolayı olacak?  

Türkçülük perdesi altında yapılan yanlış faaliyetler, imparatorluğun son döneminde ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde yanlış bir şekilde yapılan uygulamalar, farklı unsurların ırkçılık fikrini uyandırmış, Balkanlarda başlayan bu fikir koca imparatorluğu karıştırmış ve onun mirasçısı olan bugünkü Türkiye’yi de sıkıntıya sokmaktadır. Bin seneden beri Kur’an’ın bayraktarlığını yapan bu millete karşı yapılabilecek en büyük kötülük ırkçılık fikri ile yapılabilecek bir ayrıştırma olabilir. Bu milletin bin senelik iftihar tablolarını unutturmak için bunu yapmaktadırlar.

Yirmi kırk yaşları arasında olan gençlerin böyle yanlış düşünceleri olsa bile kırk yaşından sonra bunlar doğru mecralarına oturur. Yanlışta ilanihaye devam etmek mümkün değildir. Memleketini ve milletini seven herkes onun refahı ve huzuru için her türlü fedakarlığı yapmak zorundadır. Birlik ve beraberliğini korumak durumundadır. Anadolu’daki unsurları kaynaştıracak olan tek çimento İslamiyet’tir.

Asrın en önemli fikir insanı olan Said Nursi’yi dinleyelim:

         “Din-i İslâmiyet milliyetiyle ebedî ve hakikî bir uhuvvet ile, Türk denilen bu vatan ehl-i imanıyla şiddetli ve pek hakikî alâkadarım. Ve bin seneye yakın, Kur’ân’ın bayrağını cihanın cihât-ı sittesinin etrafında galibâne gezdiren bu vatan evlâtlarına, İslâmiyet hesabına müftehirâne ve taraftarâne muhabbettarım.” “Türk milleti, yalnız yirmi ile kırk yaşı ortasındaki gafil ve heveskâr gençlerden ibaret midir? Hem onların menfaati ve onların hakkında hamiyet-i milliyenin iktiza ettiği hizmet, yalnız onların gafletini ziyadeleştiren ve ahlâksızlıklara alıştıran ve menhiyâta eşci eden frenkmeşrebâne terbiyede midir? Ve ihtiyarlıkta onları ağlattıracak olan muvakkat bir güldürmekte midir? Eğer hamiyet-i milliye bunlardan ibaretse ve terakki ve saadet-i hayatiye bu ise, evet, sen böyle Türkçü isen ve böyle milliyetperver isen, ben o Türkçülükten kaçıyorum.” (http://www.risaleinurenstitusu.org/index.asp?Section=Kulliyat&Book=Mektubat&Page=408)

“Ey sarhoş hamiyetfuruşlar! Bir asır evvel milliyet asrı olabilirdi. Şu asır, unsuriyet asrı değil. Bolşevizm, sosyalizm meseleleri istilâ ediyor, unsuriyet fikrini kırıyor, unsuriyet asrı geçiyor. Ebedî ve daimî olan İslâmiyet milliyeti, muvakkat, dağdağalı unsuriyetle bağlanmaz ve aşılanmaz. Ve aşılamak olsa da, İslâm milletini ifsad ettiği gibi, unsuriyet milliyetini dahi ıslah edemez, ibka edemez.” (http://www.risaleinurenstitusu.org/index.asp?Section=Kulliyat&Book=Mektubat&Page=424)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1897 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU