Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

YAZILARIM---///*** Niyetimiz Halis ,Hareketimiz bereketli olsun

Ali TÜRKMEN

23Ocak2013, 00:44

Ali TÜRKMEN

 

  "Hareket iyidir. Ama bereketli olan hareket daha iyidir. Niyetimize göre kıymetlenecek bereketli faaliyetlerimiz olsun" diye başlıyorum OTSO ve OTB seçimleri üzerine söze.

Malum Osmaniye toprak mahsulleri  ticareti ile maruf bir şehir.Hatta  bu ürünlerden  yer fıstığı işletmeleri eskiden bacasız sanayi olarak nitelendiriliyordu.Şimdi de entegre tesisleriyle,bütün işlenmiş ürünleriyle,kuruyemiş ve  çerez mamulleriyle Osmaniye'nin  adını da duyuran önemli bir ticaret metaı.Bu piyasa tüccarlarının oluşturduğu Osmaniye Ticaret borsası başkanlığı ve meclisi için  seçim yapılacak.

OTB nin  başındaki   Sait ÇENET  ve yönetimdeki arkadaşları  bütçe fazlası veren bir borsayı yönetmenin hazzını yaşıyorlar.Aynı zamanda  hiç borcu olmadan  borsa hizmet binasını 1 milyona tamamlamak üzereler.

Bir de OTSO var.Açılımı Osmaniye ticaret ve sanayi Odası.

İki Odamızda  Şubat ayının ilk haftası içinde  seçimini yapacak.Her iki oda da hem başkanlık hem de oda meclisi için yapılacak seçimlere aday olarak katılmak isteyenlerin iyi niyetine kuşku ile bakmıyorum.İş ve ekonomik rüştlerine de birşey demiyorum.Tahsil terbiye düzeylerine de fazla takılmıyorum.

Ama bilim ve teknoloji çağı olan günümüz  gerekleri olan  bir vizyondan" ne haber "diyorum.Onu sorguluyorum.Bilgi temelli bir çalışmaya ne derece açıklar ekip olarak çalışma ve paylaşımcılık ruhuyla Osmaniye'de  fert başına düşen refah seviyesini yükseltmeye ne kadar yatkınlar?

Artık zamanımız kolektif yaşama zamanı. Ferdiyetçiliği aşıyor işler. Onun için birlikte çalışma, ekip olarak çalışma ruhunda olan insanlara ihtiyaç var. Osmaniye için tek vücut olabilen, vücudun kafasında iki gözden aynı ruh haliyle Osmaniye’nin meselelerine bakabilecek insanları arıyoruz.

“Ben değil, biz. Birkaçımız değil, ekseriyetimiz  saadet içinde olalım “diyebilecek babayiğitler arıyor Osmaniye ‘nin tüzel kurumları.

Yolların kesişme noktasında,her tür fiziki özellikleri açılıma uygun bir il Osmaniye.OSB si  faaliyette,üniversitesi  yeterli kurumsal niteliklere varmış bir il Osmaniye.Çevre  illerin arasından sesini duyurmak için at başı yarış halinde olmak zorunluluğunda.

Bir Mersin gibi liman şehri değil,ADANA kadar nüfus ve iş potansiyeline sahip değil,Gaziantep kadar sanayisin mazisi derin ve  ileri  değil ama ,

Dönüşümlü olarak başkanlığını İl valilerinin yürüttüğü DOĞAKA ‘nın K.Maraş ve Hatay ile birlikte  3 lü sac ayağından biri.

Kurumlara ,şehirlere ruh veren,görünüm kazandırıp yaşanır kılan insan.Ama illaki vizyon sahibi insan.Onun için 2013 başından başlayıp devam edecek  2015 genel seçimleri de dahil  3 yıllık seçimler  sürecinde bir yerlere görev için talip olacaklara   yapıyorum çağrımı."Önce kendi boy aynanızda  ölçün  bir vizyonunuzu.Sonra da  başkaları size desin "haydi sen de var ol bu hizmet yarışında " diye.Hem de genel kabulle.Kahir ekseriyetle.Zira bizim  geleneğimizde,görev  istenmez verilir.

 Diyelim ki görev verildi.Ya da göreve geldiniz.O zaman amme adına bazı sorularımıza da hazır olunuz.Bundan sonra bu köşeden  soracağız Belediye Başkanlığı da dahil adaylık için klavlanıp hazırlananlara.

Ama önce  seçim yapılma sıralamasında öncelikle ilk sahne alacak olan Odalarımızı yönetmeye talip olanlara  soruyoruz .

Osmaniye net bir ekonomik kimliğe sahip midir? Yani Osmaniye hangi   ekonomik özelliği ile nitelenbilinir  bir kenttir.Ticari,sanayi,tarım,turizm vb...

Bu haber 1144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU