Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

KIYAMAT ALAMETLERİ

Ali SARIKAYA

29Aralık2012, 22:19

Ali SARIKAYA

Maya takvimi ile kıyamet tartışmaları insanlığın gündemine taşındı. Son bir haftanın belki de en çok konuşulan konularından biri oldu. Bu tartışmalar istikametini korursa, sağlıklı ölçüler içinde devam ederse sonuç olarak hayırlı şeylere vesile olacaktır. En azından dünyanın ebedi olmadığı, insanların da burada ebedi olarak kalmayacağı anlaşıldı. İnsanlar bu vesile ile kendi kıyametlerine bakacaklar, hayatlarına bir çeki düzen vereceklerdir. Dünyanın kıyameti de elbette çok önemli, ancak esas olan insanın kendi kıyametidir. Ölümünü hatırlayacak, hayatına çeki düzen verecek, ebediyet yurdu için daha güzel azık hazırlama yolunu tercih edecektir.

         Bu vesile ile kıyamet alametlerini anlatan birkaç Hadis-i Şerifi yorumsuz olarak buraya almak istiyorum.

“Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Herc artmadıkça Kıyamet kopmaz!" buyurmuşlardı. (Yanındakiler:) "Herc nedir ey Allah'ın Resûlü?" diye sordular. "Öldürmek! Öldürmek!" buyurdular." Müslim, Fiten 18, (157).”

“Yine Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Fırat nehri altın bir dağ üzerinden açılmadıkça Kıyamet kopmaz. Onun üzerine insanlar savaşırlar. Yüz kişiden doksan dokuzu öldürülür. Onlardan her biri: "Herhalde savaşı ben kazanacağım" der." (Buhari, Fiten 24, Müslim, Fiten 29, (2894); Ebu Dâvud, Melahim 13, (4313, 4314); Tirmizi, Cennet 26, (2572, 2573).”

“Abdullah İbnu Büsr radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Melhame ile Medine'nin fethi arasında altı yıl vardır. Yedinci yılda da Mesih Deccâl çıkar." (Ebu Davud, Melahim 4, (4296); İbnu Mace, Fiten 35, (4093).)”

“Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"İnsanlar öyle günler görecek ki, katil niçin öldürdüğünü, maktul de niçin öldürüldüğünü bilemeyecek." "Bu nasıl olur?" diye soruldu. Şu cevabı verdi: "Herçtir! Öldüren de ölen de ateştedir." (Müslim, Fiten 56, (2908).)”

Üstad Bediuzzaman da öldürme ve terör olayları ile ilgili şunları ifade etmektedir:

“Hıristiyan dinini mağlûp eden ve anarşiliği yetiştiren şimalde çıkan dehşetli dinsizlik cereyanı bu vatanı mânevî istilâsına karşı Risale-i Nur bir sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur’ânî vazifesini görebilir.”

“Biz, bütün kuvvetimizle anarşiliğe bir sedd-i Zülkarneyn gibi, bir sedd-i Kur’âni tesisine çalışıyoruz. Bize ilişenler, anarşilik ve belki komünistliğe zemin ihzar ediyorlar.”

“Öyle ise, bu vatanda her şeyden evvel o acib kuvvete karşı hakaik-ı Kur’aniye ve îmaniyeyi bilfiil elde tutup dinsizliğin önüne kuvvetli bir Sedd-i Zülkarneyn gibi bir Sedd-i Kur’anî yapılması lazım ve elzemdir. Çünkü dinsizlik Rus’u, şimdiye kadar yarı Çin’i ve yarı Avrupa’yı istila ettiği halde, bize karşı tecavüz ettirmeyip tevkif ettiren hakaik-ı imaniye ve Kur’aniyedir.”                                                                         ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 980 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU