KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİNDE İLAHİYAT FAKÜLTESİ NEDEN YOK?

Ali SARIKAYA

01Aralık2012, 19:07

Ali SARIKAYA

Din eğitimi önemli bir ihtiyaçtır. Vücut için beslenme ne kadar önemli bir ihtiyaç ise ruh için maneviyat da en az o kadar büyük bir ihtiyaçtır. Doğruluk, dürüstlük, ahde vefa, çalışkanlık gibi duygular dinden beslenirler. Vicdanlardan Allah korkusunu çıkardığınız vakit, böyle bir insanı frenleyecek, tutacak hiçbir merci bulmak mümkün değildir. İnsan duygularını sınırlayacak, taşkınlıklardan alıkoyacak tek kurum var, o da dindir. Dinin doğru anlaşılıp yaşanması ile toplum ayakta kalır. Vicdanlar din ile canlanır. Din, insanlık tarihi kadar eskidir. İnanma ihtiyacı insanlığın hamurunda vardır. Onu doğru bir şekilde tatmin etmek gerekmektedir. Yoksa yanlış yollarda, ömrünü heba etmek gibi bir sonuçla karşı karşıya kalma ihtimali vardır.

Kur’an’da adı geçen bütün peygamberlerin bu Ortadoğu coğrafyasında gelmesi de gösteriyor ki bu bölgeyi ayağa kaldıracak din ve kalptir. Din bütün insanlığı ilgilendirmekle birlikte bu bölge için özel bir öneme haizdir. Bu coğrafyada yaşayan herkes kendisi yaşamasa bile dine ve dindarlara saygılı olmak durumundadır.

Din konusunda var olan önemli bir sıkıntı, dinin doğru öğrenilip doğru şekilde yaşanmasıdır. Din doğru bir şekilde öğretilmezse din adına yanlış şeyler yapılacaktır. Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder atasözü gerçek olacaktır. Hal böyle olunca dini doğru bir şekilde öğretmek, bunu öğretecek insanları yetiştirmek, bu zemini hazırlamak önemli bir görevdir. Bunu da üniversiteler yapacaktır. Korkut Ata Üniversitesinde bu konunun çözümünü görmek isteriz. Bir İlahiyat Fakültesinin açılması bunun için çok önemlidir.

Yeni eğitim sistemi, böyle bir bölümün açılmasını zaruret haline getirmektedir. Ülke geneli düşünüldüğünde önemli bir ihtiyacın varlığı açıktır. Burada bir boşluğun ve eksikliğin olmaması için şimdiden tedbir alınmalıdır.

İlköğretimlerde Arapça, Kur’an-ı Kerim, Siyer derslerini verecek yetişmiş elemanlara büyük ihtiyaç doğacaktır. Ana çerçevenin çizilmesi güzel bir şey. Ancak bunların içlerinin sağlıklı bir şekilde doldurulması çok daha önemlidir. Donanımlı elemanlar yetiştirmek, gençlerin doğru ve sağlıklı bir din eğitimi almasını sağlamak açısından üniversitemize büyük görev düşmektedir. Üniversite bunun ne kadar takipçisidir bunu bilemiyorum ancak etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu noktada bir boşluğun oluşmaması adına, Korkut Ata Üniversitesinin bir yol açıp bir çözüm getirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Osmaniye bir sanayi kenti olma yolunda hızla ilerliyor. İleriki yıllarda dil bilen elemanlara büyük ihtiyaç duyulacaktır. Bu coğrafyada Arapça büyük bir önem arz edecektir. Meseleye sadece ticari açıdan bakılsa bile bu dili öğretecek bir bölüme şiddetle ihtiyaç duyulacaktır. Ortadoğu ve Afrika pazarları bunu zaruri kılmaktadır. Bu yönüyle de ihtiyaç büyüktür.

Üniversitenin açtığı bölümlere dikkatlice bakıldığında da dengenin sağlanması adına böyle bir bölüme ihtiyaç vardır. Manevi temelleri sağlam atılmazsa bu kurumu devam ettirmek zorlaşacaktır. Şimdi bunun tam zamanıdır. Huzurlu bir üniversite meydana getirme adına buna ihtiyaç vardır. İlahiyat ahlaki açıdan bir denge unsuru olacaktır. Tek kanatlı kuşun uçma imkânı olmadığı gibi, sadece maddi kalkınmayı sağlayan aklı beslemek yetmeyecektir. Vicdanları da doyurup tatmin etmek gerekecektir. Bunu da din eğitimi veren bir bölümle yapmak mümkündür.

Üniversite yönetimi, Osmaniye kamuoyunun buna ciddi destek vereceğini göreceklerdir. Halkın desteğini arkasına almayan bir yönetim ne kadar başarılı olabilir? Buna duyarsız kalınmasını düşünmek bile istemiyorum.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1841 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU