EBU CEHİL'İN TORUNLARI

Ali SARIKAYA

01Aralık2012, 19:05

Ali SARIKAYA

Yazın bunaltıcı sıcaklarında yine bir ramazan orucu tuttuk. Allah kabul etsin. Dünyevi ve uhrevi faydalarından istifade etmeyi herkese nasip etsin. Maddi ve manevi olarak yenilenmeyi, unutulan ve uyutulan değerlerin yeniden canlanmasını, hayata dönmesini herkese nasip etsin. Hayatın hay huyu arasında, senenin böylesine sıcak bir mevsiminde, Cennetten bir köşedir ramazan. Mümkün olduğunca onu ihya etmek, sabrımızı yenilemek, sadakati cilalandırmak, dünyada başkalarının da olduğunu görmek, unutulan arkadaşlık ve komşuluğu yeniden hatırlamak, aç ve yoksulu anlamak, kin ve barutun girdaplarında can verenleri görmek, dua etmeyi yeniden keşfetmek ne kadar güzel şeylerdir. Duygularımızın üzerine serpilen külleri silkelemektir.

Bayrama dair bir yazı yazayım dedim ama yapamadım. Terör, gönlümüzde ve kalbimizde bomba patlattı.

Kendi iç dünyasında, vicdanında ramazanı dolu dolu yaşayanlar, aynı zamanda yürek burkan hadiselerle de karşılaştılar. Bir taraftan terörün acımasızlığı, mukaddesleri bir kenara bırakması, kainatta en kıymetli varlık olan hayatı söndürmesi, hayata düşman olması müthiş bir cinayettir. Bu kainatta en kıymetli şey hayattır. Hizmetler içinde de en kıymetlisi, hayata hizmettir. Bu insan bozması varlıklar, hayata kastediyorlar. Bundan daha büyük bir suç olabilir mi? Haksız yere bir insanı öldüren, bütün insanları öldürmüş gibi büyük bir cinayet işler. Bunu yapanlara insan demek mümkün değildir.

Dağdaki canavarın bile bir kuralı vardır. İhtiyacı için bir hayvanı yakalayıp yiyor. İhtiyacı olmadığı zaman bunu da yapmıyor. Görünümü insan olan bu vicdansızlar bu dağdaki vahşilerden daha da vahşiler. Bunları görünce insan, insanlığından utanıyor. Allah bu vahşilerin iki dünyada da belasını versin. Onlarla mücadele eden güvenlik güçlerine güç kuvvet versin. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Şefaatlerini milletimizin üzerinden eksik etmesin.

Tarihin sayfalarında gezinelim. Böyle ne gaddarlarla karşılaşacağız. Peygamberimizi (a.s.) yurdundan kovanlar bunların atalarıydı. Haçlı seferlerinde bunların ayak izleri var. Çanakkale’de, Yemen’de, Akka’da, Bosna’da bunların eli var. Bosna’daki katliamları yapanlarla Anadolu’nun her bir yanında, en yeni olarak Gaziantep’te bu katliamı yapanların ne farkı var? Bunlar hayata ve hayatı verene düşmanlar. Onun için Allah’ın verdiği canı acımasızca katlediyorlar.

Zulme taraf olmak da zulümdür. Bu konuda Kur’an’ın kesin emri vardır. Zalimlere küçücük bir meyil bile göstermeyin diyor. “Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hud Suresi, 113) Bu zalimlere kalben taraftarlık bile insanı perişan eder. Allah’a dayanan hiçbir inanç sistemi bu zulmü kabul edemez. Ebucehiller ölmedi, kıtalar geziyor diyordu şair, gerçekten doğru, ölmemiş. Firavunun, Nemrudun zulmüne denk bir zulüm kol geziyor.

Savaşın da bir kuralı var. Bunlar, Kur’an’ın haber verdiği Ye’cüc ve Me’cücün ta kendisi. Kuralsız bir savaşı onlar yapacaklar. Terörün de hiçbir kuralı yoktur. Kandan ve kinden beslenen canavarlardır.

Allah milletimizin yardımcısı olsun. Bu zalimlere fırsat vermesin. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1956 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU