ÇANAKKALE BİR DESTANDIR

Ali SARIKAYA

01Aralık2012, 18:55

Ali SARIKAYA


Çanakkale, tarihimiz içinde altın harflerle yazılacak büyük bir destandır. Savaşın her bir safhası büyük bir kahramanlık abidesi olarak tarihteki yerini almıştır. Böyle bir tarih başka milletlerin tarih sayfalarında vuku bulsaydı, hakkında yüzlerce kitap, roman, hikaye yazılır; belki de yüzlerce filme konu olurdu. Binlerce kahramanlık hikayesi ortaya çıkar, genç nesillerine ibretlik kahramanlık destanları yazılırdı. Müzesinde bulunan beş adet mermi çekirdeğinin havada birbiri içine girmiş olmasından tut, ayağına giyecek çarığı bile olmayan bu isimsiz kahramanların ortaya koydukları kahramanlık destanları okullarda ders olarak okutulabilirdi.

Bu kahramanlıklar üzerine büyük bir millet şuuru inşa edilebilirdi. “Kınalı kuzularından” muhteşem bir inanç eseri olan iki yüz elli kiloluk merminin bir insan tarafından kaldırılıp topun ağzına verilmesine kadar yaşanmış gerçek kahramanların, hayatlarını uğruna feda ettiği bu vatana nasıl sahip olunduğunu, başucu levhası olarak her gencine şuur levhası halinde verilmesi gerekirdi. Peygamberin “ağuşunu açıp beklediği” bu kahramanların hayatını feda ettiği değerler, memleketin maşeri vicdanından kaldırılmaya çalışılması ne kadar acı ve elem verici bir durumdur.

Üniversitenin gencecik fidanları bir bir toprağa düşmüştür. Birçok cephede savaşa giren ve dramatik bir şekilde nüfusunun büyük bir çoğunluğunu kaybeden bu ülke, lise mezunlarının ve son sınıflarının da zorunlu olarak askere alınması sebebiyle büyük bir doktor açığı ile karşılaşmış, daha küçük yaşlardan tıp fakültelerine öğrenci almak zorunluluğu ile karşı karşıya kalmıştır. Savaşın ve hastalıkların özellikle hekim açığı ortaya çıkarması sebebiyle böyle bir tedbire başvurulmuştur.

1957 yılında Amerika’da tıp ihtisası yapmak üzere giden Ömer Musluoğlu anlatıyor. Amerika’da çalıştığı hastanede bir hasta ile karşılaşır. Kan almak istediğini, bunun için kolunu açmasını ister. Kanser hastası olan hastanın kolunu açtığında bir Türk bayrağı dövmesi ile karşılaşır. Bunun sebebini sorduğunda, İngilizlerin Anzak’ları Avustralya’dan toplayıp önce Mısır’a götürüp, kısa bir eğitimden sonra Çanakkale’ye gönderdiklerini, kendisinin de orada bu savaşa iştirak ettiğini söyler. İngilizlerin, “Barbar Türkler” olarak tanıttığı bu insanlarla savaştıklarını orada yaralanıp Türklere esir düştüğünü, hiç de kendilerine anlatıldığı gibi olmadıklarını, esirlere bir misafir gibi davrandıklarını, sonra iyileşince memleketine gönderildiğini anlatır. Bu iyi insanların hatırasını unutmamak için bu bayrağı koluna dövme olarak yaptırdığını ifade eder.

Hasta, gözlerini uzaklara diker, derin derin nefes aldıktan sonra kaderin şu cilvesine bak der. Bir zaman yaralandım, ölmek üzereydim, Türkler beni tedavi etti, iyileştim ve memleketime gönderildim. Yıllar sonra, ölmek üzere olduğum şu günlerde, karşıma bir Türk doktor çıkıyor ve beni tedavi etmeye uğraşıyor. Doktora adını sorar. Ömer olduğunu öğrenince onun Müslüman olduğunu anlar ve yatağında kendisini doğrultmasını ister. Doktor ihtiyarı yatağında doğrultur. Yaşlı adam, benim adım şimdiye kadar Mr. Josef Miller idi, bundan sonra Anzaklı Ömer olsun der.

Peki olsun dedim. Arkasından, beni Müslüman eder misin? Müslüman olmak istiyorum dedi.

Şaşırmıştım. Ona şehadet kelimesini söylettim. Artık o insan gözümde bir başka insandı. Müslümandı.

Teşbih çekmek için benden bir tesbih istedi. Atalarımızın tesbih çektiğinden bahsetti. Anladım ki, savaşta bile atalarımız Allah’ı anmaktan geri kalmamışlar. Ona bir tesbih ayarladım.

Boş kaldıkça yanına gidip ona bir şeyler anlatıyordum. Bildiğim kadarı ile dini öğretiyordum. Bir gün onun odasına gelmem anons edildi. Vardığımda son anlarını yaşıyordu. Ona şehadet kelimesini getirttim. Böylece son nefesini Müslüman olarak verdi.

Çanakkale böylesine binlerce destanın yaşandığı yerdir.

Allah şehitlerimizin hepsine rahmet etsin. Bu millete bir daha on sekiz Mart’ları yaşatmasın. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1796 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU