Aydın Osmaniye Gazetesi

Ali UÇAR'ı rahmetle yad ederken

Ali TÜRKMEN

20Kasım2012, 09:32

Ali TÜRKMEN

        
         Benim kalemim Ali UÇAR merhumun dünyevi özelliklerini vasfetmeye güç yetiremez. Ahirete ait karşılığını da Cenab-ı Allah takdir edebilir. Ancak bize Dar-ı Bekaya uğurladığımız insanların güzelliklerini anmak ve rahmet dilemek, ruhuna da Fatiha okumak düşer.
   Ali UÇAR abimi vefatının 15. yılı, yıldönümünde rahmetle anıyorum. Aşağıda kısaca biyografisini ve özel haber nitelikli yazımı da onun aziz hatırasına arz ediyorum.
  Onu, 1974 yılından itibaren dinlediğim teyp bantlarndaki konferans konuşmalarıyla ve bir ortak dosta Almanya’dan gönderdiği hizmet mektuplarından gıyaben tanıdım. 1976 yılndan itibaren de, bizzat tanıştık.Birçok ortak hatıra olarak yadedilecek karelerde de birlikte olduk.
  Dünyaca itibar görecek fiziki, akli, ruhi meziyetlere, tahsil ve terbiyeye sahipti. Erkek Podyum mankenleri kadar şık giyinen,uzun boy,fit bir fiziki yapı, yakışıklı,tv sunucularını kıskandıracak kalitede bir diksiyon,seri ve akıcı üslupla kurduğu cümleler ,kelimeleri telaffuzdaki mahareti ile hatipliği dinleyenlerce kabul görmüş bir isim. Üniversite bitirmiş, İngilizce ve Almancayı anadilimiz Türkçe kıvraklığında konuşan, Arapça bilen bir yetenek isim. Dünyevi niteliklerinin yanı sıra Hikmete ermiş bir alim, zühd ve takvaya ulaşmış bir Derviş, sevgili Peygamberimiz'in(s.a.v)”ölmeden evvel ölünüz” hadisi mucibince dünyadaki bir Ahretli. Yaptığı sofra duası ile rüyasında gördüğü peygamber efendimizden(as) övgü almış bir ahirzaman velisi. Hayatı seneryolaştırılıp film olacak, hakkında paneller düzenlenip yad edilecek aksiyoner, timsal bir” FATİN” genç. --------*******-----------------*******

                     

                 1944 yılı Osmaniye Merkez FAKIUŞAĞI köyü doğumlu. BATMAN’da İlkokul Öğretmeni olarak çalışırken, İSTANBUL Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Fars Dilleri Bölümünü kazandı. Mezun. Uzun yıllar İstanbul'da kaldı.

    Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’da Fahri Türkiye Kültür Elçisi gibi çalıştı. Engin İslami Bilgisi,yüksek hitabet kabiliyeti ve ileri derecede İngilizce,Almanca, ve Arapça Pratiği ile konferanslar vererek hizmet etti.

  Vefatından önce Osmaniye’de ikamet ediyordu.Osmaniye'de vücuda getirdiği, vefatı günlerine kadar da ikamet ettiği 3 katlı, külliye hüviyetli nur dersanesine onun adı verildi."Ali UÇAR Dershanesi"

Vatana ve Millete hayırlı insanlar yetiştirmek için  adanmış 53 yıllık bir ömür.

     19/Kasım/1997 tarihinde Bir Yurtdışı yolculuğunda  Almanya'dan Türkiye'ye dönerken Bulgaristan sınırları içinde trafik kazası ile Ahirete irtihal etti. Isparta’nın Barla Nahiyesinde medfun... Allah gani, gani  rahmet eylesin.  


Bu haber 1959 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU